Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

Jaké boty si vzít na pracovní pohovor? Víme, co personalista ocení

Redakce

Redakce

15. 4. 2014

Nejen šaty, ale i boty dělají člověka. Jestliže jdete na pohovor, mnohdy je rozhodující první dojem, který si na vás personalista nebo budoucí nadřízený udělá během pár vteřin. Součástí našeho celkového outfitu je nejen vhodně zvolené oblečení, účes, u žen pak make-up, ale i boty.

Jaké boty zvolit, abychom neztratili šanci získat zaměstnání, jen co vkročíme do dveří? Hlavní doporučení zní: hlavně čisté a takové, které nejsou okopané nebo potrhané. Před pohovorem tedy boty důkladně vyčistěte, nakrémujte či naleštěte. Velmi dobrou pomůckou, jak ještě narychlo boty přeleštit a přečistit, jsou malé kapesní houbičky v plastové krabičce, které kupíte snad v každé obuvi. Vejdou se do každé kabelky či kapsy a určitě vám přijdou vhod, když se vám boty umažou při cestě na pohovor.

Spolehněte se na už rozchozené boty

V botách na pohovoru bychom se měli cítit pohodlně a rozhodně bychom si je, zejména pokud se jedná o nové boty, neměli brát poprvé právě na pracovní pohovor. Nejdříve si tedy nové boty vezměte a rozchoďte si je, a až poté si je vezměte na pracovní pohovor.

Jestliže jdete na pohovor, kde se předpokládá formální oblečení, měli byste mít kožené boty, které jsou uzavřené a mají tmavší barvu než kostým či oblek. V případě černého oblečení tedy jedině černé boty. Téměř nikdy nejsou vhodné světle hnědé boty. Obecně nemají personalisté rádi hnědou barvu. Mokasíny či sandály jsou nepřípustné pro obě pohlaví. A pro sandály to platí i v případě sebevětšího letního parna.

Doporučení pro dámy – nejvhodnější jsou lodičky

Dámám se doporučuje, aby neměly boty s otevřenou špičkou ani patou. Nejvhodnější jsou klasické lodičky. Pozor však, aby nebyly do špičky nebo na jehlových či příliš vysokých podpatcích. Podle personalistů to nepůsobí seriózně, a navíc se žena, která na takové podpatky není zvyklá, bude cítit značně nejistě a nejistota z nich bude patrná. Červené lodičky nejsou vhodnou volbou, působí příliš agresivně či vyzývavě a na pracovním pohovoru by kandidát neměl působit sexy, ale seriózně.

Pro pány platí, že si mají obout černé uzavřené šněrovací boty. Pozor na roztřepené tkaničky, to by byl velký prohřešek.

Pracovní pohovor, na nějž se oblékáte méně formálně, vyžaduje pochopitelně i méně formální obuv. Boty nemusí být kožené, pro dámy mohou být i látkové a přípustný je i nízký podpatek.

Čemu se vyhnout?

Boty, kterým se určitě vyhněte v případě každého pohovoru, jsou boty sportovní (botasky, běžecké, outdoorová obuv), boty typu crocs, converse, plastové boty typu mellisa, sandály či jiné páskové boty. Ženy by se měly vyvarovat i botám typu balerín (placaté boty bez podpatku s kulatou špičkou), které podle některých personalistů svědčí o přílišné infantilitě nositelky této obuvi. Vhodné nejsou ani boty v nějakých výrazných a neobvyklých barvách jako je růžová, fosforově zelená nebo boty s výrazným vzorem.

Shrneme-li tedy základní doporučení: boty na pohovor musí být čisté a nepoškozené. Měly by být kvalitní, spíše tmavé barvy, bez nějakých módních výstřelků a uzavřeného typu.

Přeji vám, ať na své pohovory vyjdete tou správnou nohou v pohodlných botách, které vás donesou až k novému zaměstnání.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jaké boty si vzít na pracovní pohovor? Víme, co personalista ocení