Menu
StudentMag
Studentský život

Jak zvládnout stres před zkouškou? Zasportujte si!

Stres je do jisté míry užitečný, nesmí ho však být příliš. Pokud vás před zkouškou sužuje nesnesitelná nervozita, je načase s tím něco udělat – například si zasportovat a předzkouškové úzkosti se tak zbavit. Zkuste třeba plavání, cyklistiku, běh, jógu nebo posilování s vlastní vahou, do kterého se můžete pustit doma a bez zvláštního vybavení.

Sportem proti stresu a úzkosti

Proti stresu pomáhá jak pravidelný, tak nárazový sport. Zacvičte si den před zkouškou, kdy nervozita zpravidla nabývá vrcholu. Fyzická aktivita má pozitivní vliv na naše myšlení, vyrovnanost i celkovou psychickou pohodu, a to především díky uvolnění endorfinů neboli „hormonů štěstí”, které navozují pocity pohody, spokojenosti a v některých případech až euforie. Dalším důvodem je lepší okysličení mozku díky hlubokému dýchání, bez něhož se u většiny sportovních aktivit neobejdeme.

Běh

Oblečte tepláky, obujte sportovní boty a vyrazte do ulic! Běh spolehlivě sníží hladinu stresu, z dlouhodobého hlediska navíc zlepšuje spánek a má příznivé účinky i na naši paměť. Studenti tedy určitě neprohloupí, když začnou běhat pravidelně. Naučené informace se lépe uloží a šance při zkouškách se tak jednoznačně zlepší.

Jóga

Cvičení jógy je dalším způsobem, jak zvládnout stres před zkouškou. Ideální je se józe věnovat pravidelně a v den zkoušky si zacvičit již dobře známé pozice, například tzv. pozici mrtvoly, pozici dítěte, pozici kleští nebo pozici kočky.

 

Jóga spočívá nejen v protahování a posilování svalů, ale i v naprosté koncentraci na vlastní dýchání. Jedná se tak o jednu z možností, jak provádět fyzickou aktivitu a zároveň relaxovat.

Posilování s vlastní vahou

Cvičit s vlastní vahou můžete kdekoliv a kdykoliv. Výhodou je, že kromě podložky na cvičení nepotřebujete žádné speciální vybavení. Posilování vás dokonale uvolní, zbaví úzkosti a nabije pozitivní energií. Pokud jej budete provádět pravidelně, zlepší se také váš spánek, paměť i celkový psychický stav.

 

Vyzkoušejte například plank, dřepy, kliky, výpady nebo sklapovačky. Tyto cviky mohou na první pohled působit jednoduše, nicméně uvidíte, že ve skutečnosti dají celkem zabrat.

Jízda na kole

Také cyklistika pomáhá zmírnit napětí a zlepšuje náladu. Navíc je ideální aktivitou jak pro pokročilé sportovce, tak pro začátečníky. Pokud na pravidelné cvičení nejste zvyklí a nechcete před svým důležitým dnem napáchat více škody než užitku, je pro vás nenáročná projížďka na kole to pravé. Uděláte dobrou věc pro své zdraví a navíc si skvěle pročistíte hlavu, což je před zkouškou žádoucí.

Plavání

Klid a příjemné pocity navodí také plavání, které je stejně jako cyklistika vhodné i pro absolutní nesportovce. Plavání je nejen účinným způsobem, jak se uklidnit před zkouškou, ale také si při něm nenáročně zacvičíte. Nezastupitelnou roli v boji proti stresu v tomto případě hrají pocity nadnášení a tlak vody na celý povrch těla, který má takřka terapeutické účinky.

Nezapomeňte na relax

Cvičení je účinným nástrojem proti stresu a úzkosti, nicméně neměli bychom zapomínat ani na pořádný odpočinek, a to zejména v den konání obávané zkoušky. Den D se totiž obvykle nevyplácí trávit v knihách. Pokud se zkouška koná až v odpoledních hodinách, je lepší „vypnout” na kávě s kamarádem, na procházce v přírodě nebo při sledování oblíbeného filmu.

V den před zkouškou si kromě cvičení zajděte třeba na masáž a dbejte na vyváženou stravu a dostatečný pitný režim. Nachystejte si vše potřebné a zkuste se nestresovat katastrofickými scénáři.

Od věci není ani dechové cvičení, které lze provozovat klidně i při čekání na zkoušení. Na čtyři doby se nadechněte, sedm dob zadržujte dech a nakonec na osm dob pozvolna vydechněte. Toto jednoduché cvičení párkrát zopakujte a uvidíte, že téměř ihned zaznamenáte jeho relaxační účinky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak zvládnout stres před zkouškou? Zasportujte si!