×
StudentMag

Jak zvládnout státnice? Přežít cestu za diplomem stojí pevné nervy

jak zvládnout státnice, diplom
Profesoři vás budou strašit, ale nebojte se, nic tak strašného vás nečeká. Zdroj: sxc.hu

Státnice nejsou nic hrozného. Hezká věta, že? Nečeká vás sice procházka růžovou zahradou, ale rozhodně se nemusíte obávat žádného nepřekonatelného pekla. Stačí se jen pořádně připravit, být zdravě sebevědomý a nepropadnout panice.

Poslední zkouškové

Abyste vůbec mohli předstoupit před komisi, musíte splnit všechny požadavky, které vaše škola předepisuje. A právě poslední zkouškové období bývá většinou nejsložitější. Na některých školách budete mít na úspěšné splnění všech předmětů třeba jen 10 dní a pokud se vám nezadaří, můžete se se státnicemi v řádném termínu rozloučit.

Předejít se tomu dá v případě, že budete využívat předtermínů v průběhu semestru. Pokud se vám většinu předmětů podaří splnit ještě před hlavním zkouškovým, máte z velké části vyhráno.

Příprava na státnice

Po zkouškovém období už vás bude čekat to nejpodstatnější – státní závěrečná zkouška.

Mně osobně se velmi osvědčil způsob, kdy jsem si na každý den naplánoval tři otázky a poslední čas jsem věnoval přípravě na obhajobu bakalářky. Někdy jsem vše zvládl do oběda a měl jsem půldenní relax, jindy jsem se učil dlouho do noci. Z každé otázky jsem se pak snažil zapamatovat jen to nejdůležitější a nezabýval jsem se detaily, které v hlavě stejně nezůstanou. U složitějších definic jsem se nesoustředil na to, abych je dokázal odříkat nazpaměť, ale abych je uměl parafrázovat vlastními slovy.

Člověk se také nesmí učit pouze s vidinou, že ho nic jiného než učení nečeká. Pro mě bylo důležité se vždy na něco těšit. Proto jsem se pokaždé něčím odměnil, nějak se odreagoval, byť to občas byla úplná hloupost. Ve výsledku mi to však velmi pomohlo, protože si neumím představit, že bych trávil celé dny biflováním.

Den D

V den státnic už toho s učením moc nedoženete, takže pokud vás zkoušení čeká odpoledne, udělejte si den jako každý jiný. Neměňte své zvyky, dejte si něco dobrého k jídlu a pokuste se koncentrovat. Vždy je důležité vědět, že jste pro úspěch udělali maximum. S takovým vědomím se vám do školy bude kráčet o dost lépe.

Nervozity se asi úplně nezbavíte, ale pokuste se ji přijmout, využít ji k vašemu prospěchu. Hlavní je během zkoušení nezpanikařit, nezačít zběsile hledat tu správnou odpověď, ale v klidu k ní dojít. Také se nesnažte za každou cenu komisi oponovat, ale s pokorou jí vysvětlete váš pohled na věc.

Státnice bych přirovnal k takové větší maturitě, takže pokud jste odmaturovali s prstem v nose, nemáte se čeho obávat.

3.5/5 - (4 votes)

3.5/5 - (4 votes)


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..