Menu
StudentMag
Studium

Jak zvládnout referát a zlepšit mluvený projev? Vybrali jsme 7 rad

Vendula Pazderová

Vendula Pazderová

25. 11. 2013

Ne každý je přirozený řečník. Pokud se i vám při představě, že přednášíte referát před třídou plnou lidí, orosí čelo, nezoufejte. Překonávání nervozity je sice běh na dlouhou trať, vybrali jsme však 7 tipů, jak váš mluvený projev zlepšit tak, abyste ze sebe měli lepší pocit.

Hlavu vzhůru a ruce pryč z kapes

Ruce do kapes, svěsit ramena, nohy rozkročit a pohupovat se z jedné na druhou? To spíš ne. Narovnejte se, dejte nohy k sobě, ale nestůjte jako tvrdé y. Dýchejte, snažte se občas pohnout rukama. Nevíte-li, kam s nimi při referátu, vezměte si s sebou papír s poznámkami či osnovou, který budete moci svírat.

Gestikulujte

Pokud si s sebou před tabuli vzít poznámky nesmíte, přichází čas na pořádnou gestikulační jízdu. Sledujte pozorně vaše učitele a všímejte si, co dělají při vykládání látky s rukama. Mají je svěšené podél těla? Jiní s rukama máchají a pomáhají si jimi zdůraznit to důležité? Promyslete si, co na vás osobně působí lépe a která gesta se vám líbí. Zkuste je napodobit.

Nezapomeňte na oční kontakt

Ať se budete snažit jakkoli, každý referát či projev zabijete tím, že se budete dívat do země nebo z okna. Snažte se postupně přejíždět očima po publiku a u každého se zastavit, případně si předem vybrat několik lidí, kterým věříte, a dívat se střídavě na ně.

Pokud by vás oční kontakt příliž rozptyloval, vyzkoušejte následující trik. Dívejte se těsně nad hlavy lidí sedících v poslední řadě. Ti blíž k vám si budou myslet, že se díváte na řadu za nimi, poslední řada si bude buď myslet, že se díváte na ni, nebo že sedí za nimi ještě někdo, na koho směřujete svůj pohled.

Konec s hm a um

Nebojte se dělat pauzy mezi větami. Nesnažte se na posluchače sypat jednu informaci za druhou. Nespojujte jednotlivé úseky dlouhým umm, dopřejte sobě i obecenstvu dvouvteřinové ticho, a až poté se do toho znovu opřete. Projev tak bude vypadat mnohem uvolněněji.

Usmívejte se

Samozřejmě v rámci možností – nebude vypadat nejlépe, budete-li mít po celou dobu pusu doslova od ucha k uchu. Zkuste úsměvem zahájit celý projev. Uvidíte, že to trochu uklidní i vás samotné.

Soustřeďte se na to, co říkáte

Snažte se nemyslet na to, že vás všichni sledují, že se vám potí ruce, nebo že musíte mít určitě obličej rudý jako krocan. Soustřeďte se na jen na zprávu, kterou se publiku snažíte předat.

Nikdo nevnímá každé vaše slovo

Jak často doopravdy posloucháte referáty svých spolužáků? Po několika úvodních minutách pozornost většiny opadá, v myšlenkách odpouvají jinam a chudák potící se před tabulí je přestává zajímat.

Až se začnete nervozitou zakoktávát a budete mít pocit, že už jen tak blekotáte, uvědomte si, že kromě vás si toho všimlo jen minimum lidí. Více jak polovina z nich je pravděpodobně myšlenkami úplně jinde.

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Právě čtete

Jak zvládnout referát a zlepšit mluvený projev? Vybrali jsme 7 rad