Menu
StudentMag
Studium

Jak získat titul PhDr.? Cenu za rigorózní řízení lze snížit na třetinu

Redakce

Redakce

12. 8. 2013

Titul PhDr. neboli „doktor filozofie“ , který se udílí absolventům humanitně a společensky zaměřených oborů, má pohnutou historii. Jeho udílení bylo mnohokrát zrušeno a znovu rozběhnuto, naposledy v roce 1998.

Tento titul se píše před jménem a získat jej můžete složením státní rigorózní zkoušky.

Jak psát rigorózní práci?

Prvním krokem k získání titulu PhDr. je napsání rigorózní práce. Tu můžete buď napsat úplně novou, nebo rozpracovat svoji magisterskou diplomovou práci. Výsledná práce by přitom měla mít minimálně sto stran a měla by se minimálně o 25 % lišit od původního textu, takže pouhé přidání delšího dodatku k původní práci nestačí.

Dalším krokem je obhajoba vaší práce a složení ústní zkoušky.

Cenu lze snížit

Rigorózní řízení je bohužel placená služba. Její cenu ale můžete snížit až na třetinu, pokud ji složíte už v průběhu vašeho doktorského studia. Tehdy si totiž můžete vaši původní diplomovou práci a vaši doktorskou závěrečnou zkoušku uznat jako součást rigorózního řízení. Vaše původní diplomka ale musí mít samozřejmě odpovídající kvality.

Cena rigorózního řízení se pohybuje většinou kolem 10 000 korun, plus administrativní poplatky a případně poplatky za slavnostní předání diplomu.

Je to však samozřejmě školu od školy jiné – některé slovenské vysoké školy například nabízejí rigorózní řízení bez nutnosti skládat ústní zkoušku z učiva doktorského rozsahu. Stačí napsat a obhájit rigorózní práci.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Jak získat titul PhDr.? Cenu za rigorózní řízení lze snížit na třetinu