Menu
StudentMag
Studium v zahraničí

Jak získat studentské vízum do Austrálie. Žádejte přes specializované cestovní kanceláře

Adéla Lišková

Adéla Lišková

15. 8. 2019

Do Austrálie jezdí Češi dělat řadu věcí – na dovolenou, pracovat, anebo třeba studovat. Ať už je důvod vaší návštěvy jakýkoliv, pro pobyt v Austrálii potřebujete vízum. Pro ty, kteří sem vyráží za vzděláním, přinášíme návod, jak získat studentské vízum do Austrálie.

Vízum do Austrálie a jeho druhy

Všichni, co nejsou občany Austrálie a chtějí se po jejím území legálně pohybovat, si ještě před cestou do země musí zajistit vízum. Australských víz existuje několik druhů, jedná se zejména o:

 • turistická víza
 • pracovní víza
 • podnikatelská víza
 • partnerská víza
 • studijní víza

Na pobyt v Austrálii kratší než tři měsíce vám postačí turistické vízum. Pokud chcete v Austrálii studovat delší dobu než tři měsíce, musíte si zařídit studentské vízum. Studentské vízum do Austrálie vám kromě studia umožní také pracovat, ovšem během školního roku je to možné maximálně 20 hodin týdně, během prázdnin pak neplatí žádné omezení.

Jak získat vízum do Austrálie

O vízum do Austrálie můžete požádat čtyřmi cestami:

 • prostřednictvím internetu
 • přes australské velvyslanectví
 • přes migračního agenta v Austrálii
 • prostřednictvím cestovní kanceláře v ČR

Kde žádat o studijní vízum do Austrálie

A jak žádat o studentské vízum do Austrálie? Protože problematika studentských víz je poměrně složitá, přičemž velmi záleží na konkrétních aspektech plánovaného pobytu, doporučuje Ministerstvo zahraničních věcí ČR obrátit se s žádostí o studentské vízum do Austrálie na specializovanou cestovní kancelář, případně žádat prostřednictvím migračního agenta v Austrálii.

Cestovní kancelář však musí být zmocněna australským Ministerstvem imigrace a občanství k přijímání žádostí o australská víza – v České republice má toto povolení zhruba 20 cestovních kanceláří (kompletní seznam najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR).

Jak získat studentské vízum do Austrálie

Na vyřizování žádostí o studentská víza do Austrálie se specializuje například agentura STUDYLINE s. r. o., která sídlí v Praze (v Brně můžete využít služeb Studymix s.r.o., v Ostravě pak Energie s.r.o.).

Studentské vízum do Austrálie – AL 1

Drtivá většina zájemců o studium v Austrálii (základní a střední školy, bakalářské studium, magisterské a doktorandské studium) potřebuje studentské vízum typu Assessment level 1 (AL 1), které vám STUDYLINE zařídí zdarma. Stačí vyplnit online žádost a doložit eCOE – oficiální doklad o úhradě kurzu a kopii pasu, u pobytu nad 12 měsíců pak výpis z rejstříku trestů. Podrobnější informace najdete na stránkách STUDYLINE.

Studentské vízum do Austrálie – AL 2

Výjimka pak platí pro odborné kurzy a studium podporované AusAID nebo australskou vládou. Zájemci o tyto formy studia potřebují získat studentské vízum Assessment level 2 (AL 2). O to lze požádat prostřednictvím australské ambasády ve Vídni, a to buď osobně, anebo poštou.

Zde je nutné doložit ještě výpis z běžného účtu, kterým prokážete dostatečné finanční prostředky k pobytu, a potvrzení o příjmech. Standardně je nutné doložit částku:

 • AUD 1551,- na každý měsíc pobytu na životní náklady
 • plus částku AUD 1500,- (žadatelé do 25 let)/AUD 2000,- (žadatelé od 26 let)

I studentské vízum do Austrálie typu AL 2 vám STUDYLINE vyřídí zdarma. Vízový poplatek je u obou druhů víz stejný (AUD 535), u AL 2 je pak potřeba zaplatit ještě poplatek „subsequent visa fee“ (AUD 700).

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak získat studentské vízum do Austrálie. Žádejte přes specializované cestovní kanceláře