Menu
StudentMag
Studium

Jak získat praxi v účetnictví. Tituly k dobré práci nestačí

Adéla Lišková

Adéla Lišková

3. 9. 2016

Účetní jsou pro každou větší firmu nepostradatelnými pracovníky a manažeři si jich také vysoce cení. Pokud tedy studujete účetnictví, můžete si později vydělat pěkný balík. Bez zkušeností to ale nepůjde. Jak tedy získat praxi v účetnictví?

Jak získat praxi v účetnictví – snažte se už během studia

Neustále omílanou větou zejména odpůrců vysokoškolského vzdělávání je, že firmy si z otitulovaných vysokoškoláků, kteří skutečnou práci neviděli ani z dálky, nesednou na zadek. A něco na tom pravdy je. Neznamená to, že absolvent bez praxe si nenajde práci. Dnes to na trhu práce dokonce vypadá spíše tak, že je víc práce, než lidí, kteří ji chtějí dělat.

Znamená to ovšem, že se mu bude hledat obtížněji a pravděpodobně se alespoň ze začátku bude muset spokojit s horším místem. Pokud tedy účetnictví studujete, myslete na to, že teorie vám stačit nebude. Mějte oči otevřené a nenechte si unikat příležitosti, jak získat praxi v účetnictví již během studia. Pozdější kariérní postup pak bude mnohem jednodušší.

Jak získat praxi v účetnictví – stáže

Najít si práci jako účetní bez předchozích zkušeností může být problém, velké nadnárodní firmy však často nabízejí stáže, které jsou typicky určené studentům vysokých škol. Zde se přímo očekává, že kromě teoretických základů prakticky nic neumíte. Musíte se ovšem připravit na to, že mzdové ohodnocení nebude nic moc – možná byste si víc vydělali někde za kasou.

Některé stáže bývají dokonce i bezplatné. Samozřejmě to není fér, ovšem pokud nemáte jinou možnost, jděte do toho. V konečném důsledku na tom vyděláte víc, než na placené brigádě, která není v oboru. Máte příležitost se toho spoustu naučit, navíc jí slušná pravděpodobnost, že vám firma poté nabídne opravdovou práci (proto ostatně firmy stáže pořádají).

Kde získat praxi v účetnictví – hledejte

Nabídky stáží můžete samozřejmě najít na klasických pracovních portálech typu prace.cz, jobs.cz apod. Pokud jste ovšem student, případně čerstvý absolvent, zkuste spíše prozkoumat stránky jednotlivých firem, kde byste chtěli pracovat. U těch větších téměř vždy najdete záložku Kariéra, kde nabízejí pozice přímo pro studenty a čerstvé absolventy. Vyplatí se prozkoumat i stránky škol, například Fakulta financí a účetnictví pražské Vysoké školy ekonomické inzeruje docela slušný seznam pracovních nabídek v příbuzných oborech.

Jak získat praxi jako účetní – příbuzné pozice

Pokud si nemůžete dovolit trávit čas na bídně placených stážích a brigádách, ale nemůžete sehnat pracovní místo jako účetní, zkuste hledat místo na příbuzných pozicích. Typicky tedy jako pomocná účetní nebo fakturantka, při nejhorším nějaká administrativní práce. Po tuto dobu však neusínejte na vavřínech a snažte se nějakým způsobem vzdělávat.

Jak získat praxi v účetnictví – dělejte něco navíc

Pokud nemáte účetnictví přímo vystudované, absolvujte rekvalifikační kurz, který vám může zaplatit úřad práce. Jinak se zkuste zaměřit na práci s moderními účetními programy. Pokud budete s některým umět, bude to vnímáno jako výrazné plus, jelikož pomocí nich firmy účetnictví opravdu vedou. Ve škole vás naopak mnohdy učí účtovat takovým způsobem, abyste pochopili principy, což je sice žádoucí, ovšem v praxi pak může probíhat úplně jinak.

Ohodnoťte tento článek:
2,3
Právě čtete

Jak získat praxi v účetnictví. Tituly k dobré práci nestačí