Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

Jak získat práci bez praxe? Obrňte se trpělivostí a snižte požadavky

Redakce

Redakce

30. 7. 2013

Kdo nemá praxi, ani si neškrtne. Je to pravda? Jste bez odborné praxe a už několik měsíců nemůžete sehnat práci? Přijměte fakt, že jste oproti ostatním, zkušeným, znevýhodněni, a slevte ze svých požadavků. Vypracovat se můžete později.

Snad by pro začátek nebylo na škodu slevit ze svých požadavků při výběru práce. K solidnímu platu se můžete dopracovat i díky letitým zkušenostem v jedné firmě. Proto raději vyhledávejte pracovní pozice, které nekladou velký důraz na praxi.

Vyzdvihněte své klady

Pokud zaměstnavatel klade důraz na znalost jazyků, dobré komunikační schopnosti nebo časovou flexibilitu, a vy jste schopni alespoň jedno z uvedených kritérií (téměř) perfektně splnit, nebojte se právě tyto klíčové schopnosti v motivačním dopise vyzdvihnout. Ale pozor, nic by se nemělo přehánět.

Zdůrazněte, že jste otevřeni nový zkušenostem, rádi se učíte a jste ochotni na sobě dále pracovat. Ukažte, že přesto, že se vám nepodařilo najít praxi v oboru, neusnuli jste v mládí na vavřínech a věnovali jste se alespoň něčemu. Brigády v gastronomii, copywriting, au-pairing, sochařství a tak dále. Každá aktivita se cení.

Buďte informovaní

Dostanete-li pozvánku k pohovoru, zjistěte si co nejvíc informací o dané firmě: například jak si vede na trhu práce, jak kvalitní práci odvádí, jak jsou s firmou spokojení zaměstnanci, jaké jsou zde odměny a výhody a tak dále. Personalista se vás pravděpodobně během pohovoru zeptá, proč jste se rozhodl ucházet právě o tohle místo a co víte o firmě, do níž byste chtěli nastoupit.

Záludných otázek může být spousta, proto se nezapomeňte důkladně připravit. Jestliže jste v motivačním dopisu a životopise byli upřímní, nemělo by se nic pokazit.

Anebo začněte od píky

Pokud už opravdu dlouho nemůžete najít práci, nebylo by lepší dát pro začátek přednost neplacené stáži v nějaké firmě? Ti nejlepší stážisté se po skončení stáže stávají regulérními zaměstnanci.

Další možností jsou odborné praxe financované úřadem práce. Zúčastnit se jich mohou mladí do 30 let; jedním z propagačních krajů je kraj Liberecký nebo Středočeský.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak získat práci bez praxe? Obrňte se trpělivostí a snižte požadavky