Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

Jak získat odbornou praxi v Německu? Jde to i s nízkými náklady

Tomáš Kodet

Tomáš Kodet

26. 8. 2013

Studujete odbornou školu a umíte se alespoň trochu domluvit německy? Pak můžete získat praxi v Německu s náklady jen za cestu. Sám se této třítýdenní praxe budu v září účastnit a prozradím vám, jak se k ní dostat.

První seznámení

Na dobrovolný seminář německého jazyka na naší škole přišla paní Mgr. Hana Pinková s tím, že se budeme moci účastnit praxe v zahraničí dotované organizací Tandem. S příslibem, že vše časem upřesní, nám sdělila hrubý program. První tři dny by probíhalo rozmlouvací cvičení s lektorem, rodilým mluvčím, zbylých 18 dní by zabrala praxe v místní firmě. Jelikož jsem studentem Střední průmyslové školy stavební v Hradci Králové, má praxe bude probíhat ve stavební a projektové firmě.

Pokud vám nic nabídnuto nebylo, stačí se podívat na stránky tandemu a na Česko-německý fond budoucnosti. Zjistíte tam bližší informace o tom, jakých projektů byste se mohli účastnit.

Co je to Tandem?

Koordinační centrum Tandem v Plzni a v Regensburgu zajišťuje všechno možné. Je hlavně organizací podporující rozvoj vztahů mezi mladými lidmi z Česka a Německa.

Poskytuje poradenství s realizací Česko-německé výměny studentů, finanční podpory v těchto projektech, iniciuje se v podpoře přeshraniční spolupráce, partnerství škol. Dále zprostředkovává odborné praxe, hospitace a dobrovolnictví pro jednotlivce a skupiny.

Nastalo pár zádrhelů

I přes počáteční optimismus a nadšení, které nás neopustilo, nastalo pár problémů.

Spřátelená škola podala žádost o dotaci příliš pozdě, v době, kdy organizaci docházely peníze na letošní podzimní praxe. Stáž se nám tak zkrátila z tří týdnů na dva, přesunula se do lázeňského městečka Bad Tölz a budeme muset doplácet dalších 100 euro. K našemu štěstí nám naše škola podala pomocnou roku s nabídkou, že zaplatí výhrady za cestu, které přesahují výši 2 500 korun.

Nezbytná domácí příprava

I přes to, že jsme měli němčinu dvě hodiny týdně, jsme dostali 70 stránkovou publikaci s více než 450 odbornými slovíčky. Je to pro vás neuvěřitelné číslo a pokládáte si otázku, zda se to lze za dva měsíce prázdnin naučit? Pak musím odpovědět, že ani já jsem si to původně nemyslel, ale musím uznat, že nic není nemožné.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak získat odbornou praxi v Německu? Jde to i s nízkými náklady