Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

Jak zaujmout životopisem? 5 tipů, jak se personalistům zapsat do paměti

Adéla Lišková

Adéla Lišková

5. 9. 2016

Ačkoli jste se s vytvořením svého životopisu trápili několik hodin, ne-li dní, personalisté jejich čtení napoprvé věnují maximálně pár minut. Jak životopisem zaujmout a odlišit se od kvanta dalších uchazečů? Máme pro vás 7 tipů, kterými lze vylepšit i perfektní životopis.

Jak napsat dobrý životopis? Internet je plný takových návodů. Jistě už tedy znáte všechny zásady toho, jak správně napsat životopis. My vám v tomto článku poradíme, jak formálně správnému životopisu dodat ještě trochu jiskry.

1. Jak zaujmout životopisem – grafická úprava

V návodech, jak napsat životopis, bývá vždy doporučováno, abyste svou fantazii raději drželi na uzdě – žádné výrazné barvy, okrasná písma, vzory, pruhy, čáry a podobně. Pokud se však hlásíte na pozici, kde je přímo vyžadována kreativita (například v oborech grafika, marketing či média), můžete si s fonty, pozadími a barvami trochu pohrát.

Stále však platí, že životopis by měl působit decentně a hlavně – písmo by mělo být čitelné a text přehledný. Nijak to tedy nepřehánějte a zkuste životopis ozvláštnit třeba jen jedním či dvěma výraznými prvky – například netradičním rámečkem u fotky.

2. Jak zaujmout v životopise – krátké představení

Příjemněji bude váš životopis působit, pokud na jeho začátek umístíte krátké představení – dvě či tři krátké věty, ve kterých naznačíte, kdo jste, co děláte a hlavně proč. Nebudete sice první, kdo to udělal, ovšem i tak je to poměrně novinka. Navíc máte příležitost, zaujmout textem, který napíšete.

3. Jak zaujmout životopisem – citát

Pokud nemůžete vymyslet nic kloudného jakožto představení, můžete do životopisu místo něj vložit nějaký citát či motto. Citát by samozřejmě měl souviset alespoň v širším kontextu s prací – například něco o osobní motivaci či rozvoji. Dbejte rovněž na to, aby se hodil k vašemu profesnímu zaměření – pokud se hlásíte na manažerské pozice, může třeba souviset s vedením lidí. Co třeba tenhle: „15% of one’s financial success is due to one’s technical knowledge and about 85% is due to human skills and ability to lead people.“

4. Jak zaujmout v životopise – uveďte to podstatné

Stejně jako u motivačního dopisu, i u životopisu platí, že pokud o danou pozici opravdu stojíte, vytvořte životopis šitý na míru. Tím nemyslíme, abyste lhali, ovšem pokud máte hodně pracovních zkušeností v různých oborech, je zbytečné uvádět ty, které s danou pozicí nesouvisí. Zbyde vám pak více místa na rozepsání se o příbuzných pozicích – napište co a jak jste dělali, a také jakých úspěchů jste dosáhli. Tím jednoznačně zaujmete.

5. Jak zaujmout životopisem – koníčky

Pravidlo méně věcí, ale pořádně platí u všech dalších věcí – třeba u zájmů a zálib. Sport, hudba, četba, cestování – z toho si nikdo na zadek nesedne, raději buďte konkrétnější. Ideální je napsat něco o nějaké zálibě, která spočívá ve vzdělávání či jiném osobním rozvoji. Jste členem nějaké zájmové organizace či sdružení? Toužíte poznat jihovýchodní Asii, proto každou dovolenou trávíte tam? Snažíte se naučit nový jazyk? Tak to tam napište!

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Jak zaujmout životopisem? 5 tipů, jak se personalistům zapsat do paměti