Menu
StudentMag
Studentský život

Jak vznikly tenisky

Komerční sdělení

Komerční sdělení

29. 12. 2021

Pojem tenisky je známý asi každému. Kdo by v dětství neslýchal od rodičů věty jako „vezmi si tenisky“ nebo „nezašpiň si tenisky“? Co to ty tenisky ale vlastně jsou? Existuje něco jako jednotná definice tenisek? A pokud ano, kde a kdy tento typ obuvi vznikl? Historie tenisek a jejich vývoje je sama o sobě velmi zajímavým tématem. Takže kde spatřily tenisky světlo světa?

Co jsou tenisky?

Díky svému názvu by mohly tenisky navozovat domnění, že byly v minulosti vytvořeny pro tenisty. Tak tomu ale není a jde jen o výraz český, v angličtině se slovo „tenis“ v označení této obuvi nevyskytuje (sneakers, případně trainers). Obecně se jedná o boty s gumovou nebo plastovou podrážkou a svrškem z kůže, plátna či jiného podobného materiálu. Důležitou charakteristikou je také určení tenisek: jedná se o obuv pro sport a volný čas. Jak to ale bývá, postupem času se původní definice mění a nyní tak zcela běžně mluvíme o teniskách pro formální příležitosti.

První tenisky

První boty, které odpovídají teniskám, tak jak jsou široce chápány, byly vyrobeny kolem roku 1860 v Anglii, prakticky současně nebo jen o něco málo později potom i v USA. První tenisky byly na trh uvedeny jako boty na pláž, používaly se ale i při sportech jako je zmíněný tenis, nebo třeba kroket (v Anglii), byť na první pohled měly s botami jako jsou např. dnešní Nike Air Force společného jen málo. Takové boty si v době 19. století mohli samozřejmě dovolit pouze bohatí lidé a doba, kdy budou tenisky masovou záležitostí, byla ještě velmi vzdálená.

Tenisky si ale již od začátku získaly mezi těmi, kteří je nosily, velkou popularitu. Gumová podešev byla od začátku praktickým podkladem boty, která neklouže a je snadno omyvatelná. Současně si lidé všimli, že mnoho hluku se v gumových podrážkách při nošení tenisek nenadělalo. Tato jejich vlastnost jim dala i anglický název „sneakers“ od slova sneak – plížit se. Odlehčený materiál, který je nejen pohodlný, ale slušel snad všem generacím si tak získal velkou oblibu.

Tenisky dnes

Do řady částí světa, Českou republiku nevyjímaje, se tenisky dostaly ve větší míře spolu s americkou humanitární pomocí na konci Druhé světové války. Mohlo by se zdát, že jsou tenisky vlastně takovou nostalgií a vzpomínkou na časy minulé. Nic by nemohlo být dále od pravdy. Tenisky jsou v módě dodnes, a nejen mladými lidmi jsou velmi žádané. Některé značky nebo konkrétní modely jako třeba Air Max Nike jsou prakticky ikonickými produkty.

Obchodů, které nabízí prodej tenisek, je nepřeberné množství. Nejpohodlnější nákup nabízí například katalog Flexdog. Ať již si ale tenisky budete kupovat kdekoliv, dejte si pozor na jejich výběr. Pouze pokud vám budou tenisky opravdu dobře „sedět“ budete moci naplno využít jejich výhody.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak vznikly tenisky