Menu
StudentMag
Studentský život

Jak vytvořit ideální prostor pro domácí studium?

Nabývání vědomostí vyžaduje ideální místo pro studium. Nedá se sedět u seminárních prací, laborek nebo skript a k tomu se koncentrovat, pokud student sedí na nepohodlné židli. Psaní při příliš vysoké desce psacího stolu je také proti zásadám ergonomie. Důležitá je organizace pracovního, v tomto případě studijního místa. Jak to provést co nejpohodlněji?

Vyhrazení místa pro studium

Je nad slunce jasné, že každý má svůj osvědčený způsob na učení se. Více než 20% studentů se učí v posteli. Další 2/3 se přiznávají k tomu, že preferují studium ve večerních hodinách. Ale stále existuje více než polovina studentů, kteří jako místo pro studium preferují psací stůl. Tato skupina ví, že nejpohodlněji mohou psát a pracovat na počítači právě u stolu, mohou pohodlně číst ze studijních materiálů či učebnic. Příprava místa pro učení si vyžaduje náležitou péči.

Kvalita místa pro učení se přenáší na kvalitu a efektivnost samotného studia. Pokud je v místnosti špatné osvětlení, dochází k únavě očí, ospalosti a zároveň nekoncentrování se daného jedince. Špatný stůl či nepohodlná židle ovlivňují špatné držení těla a dochází k ohrožení zdraví dítěte. Sedavý způsob práce, jak jistě každý ví, nepatří k těm nejzdravějším a nepohodlná židle snadno přispívá k projevům bolesti zad či krční páteře.

Proto je velmi důležité, aby měl každý vyhrazené své místo pro studium. Je nutné přihlédnou tomu, jak je koncipován studentský pokoj, v případě vysokoškoláka, zda se jedná o kolej či studentský byt. Stylizace místa pro učení se odvíjí také od toho, kolik dětí či studentů bude dané místo obývat a využívat.

Ergonomie, to není pouze nábytek

Je nutné dodržovat všechny zásady ergonomie. Komfort v rámci místa určeného ke studiu je hlavním činitelem – stačí vybrat vhodnou velikost psacího stolu a ergonomicky stavěnou židli. Židle ke psacímu stolu lze nakoupit v internetovém obchodě eZidle.cz. Magické slovo ergonomie se však netýká pouze nábytku.

V pokoji pro žáky či studenty by měla být odpovídající teplota. Příliš vysoká či naopak nízká může negativně ovlivňovat efektivnost při načerpávání vědomostí, stejně jako dobré odvětrávání pokoje, což pozitivně ovlivní soustředění se. Při vyšších teplotách a vlhkosti dochází k únavě. Jestliže není prostor dobře odvětráván, bude komfort učení daleko nižší a samotná výuka bude méně efektivní.

Důraz na kvalitu, teplotu a úhel zdroje světla je samozřejmostí. Stůl má povětšinou pozici v blízkosti okna tak, aby sluneční paprsky nedopadaly případně na monitor počítače.

Výmalba místnosti hraje prim, pokud jsou použity klidné barvy jako světle zelená. Výrazné barvy nabudí studenta k lepším výkonům, cenou za to je však rychlejší nástup únavy. Neznamená to ovšem, že se musí pokoj ihned vymalovat. Koloristika vybavení je dotvářena samozřejmě i nábytkem v nápaditých barvách.

V případě, že se v pokoji kumuluje nepořádek, je nutné jej uklidit, zejména stůl by měl být oproštěn od veškerých rušivých elementů. Cvičení, protahování a odpočinek při studiu je nutnou povinností. Samozřejmě nejčastěji bude student při učení sedět, a tak dochází k fázi výběru toho nejlepšího pro jeho ergonomicky správný posed.

Kancelářské křeslo, herní židle nebo něco jiného?

Život studenta, nepatří k obdobím nízkých investic. Spousta věcí je stále placena rodiči, i když si spousta studentů při studiu vydělává. Proto je nutné investovat v ergonomicky kvalitní židli. Spousta studentů spadá do kategorie hráčů počítačových her, někteří se zapojují do streamingu. Takovíto studenti upřednostní designově moderní herní židli (www.ezidle.cz/herni-zidle-8/261/c).

Studentská židle

Na trhu jsou dostupné židle ve všech cenových kategoriích, které nezruinují rodinný rozpočet. Herní židle, cenově dostupné židle nebo komfortní židle nejvyšší jakosti? Jakou židli vybrat pro studenta? V úvahu lze vzít místo, ve kterém se bude židle nacházet, zájmy studenta a také hlavní účel využití. Pokud je student hráčem na počítači, určitě uvítá herní varianty židlí, nicméně nutno podotknout, že klasická kancelářská židle bude praktičtější. Židle by měla mít nastavitelnou výšku sedáku, loketní opěrky nebo hlavovou opěrku. Dražší, ale zároveň ergonomicky propracovanější modely nabízejí kvalitní mechanismy pro širokou škálu nastavení, které zajistí dokonalé přizpůsobení se židle uživateli.

Studentská židle

Osoby, které hledají cenově dostupnější modely židlí do studentského pokoje lze doporučit kancelářskou židli Optimal značky Grospol. Jde o pohodlnou židli, která má odvětrávané opěradlo díky síťované tkanině. Stylové části z eko-kůže dávají židli šmrnc a loketní a opěrky přispívají k pohodlí během sezení. Stabilita je zajištěna díky kvalitní kovové základně. Židle Optimal je jedním z mnoha vhodných kandidátů na studentskou židli.

Ohodnoťte tento článek:
4,7
Právě čtete

Jak vytvořit ideální prostor pro domácí studium?