Menu
StudentMag
Studium

Jak vybrat střední školu? Víme, co všechno při rozhodování zohlednit

Lukáš Houdek

Lukáš Houdek

26. 11. 2013

S výjimkou těch, jenž se hlásí na obory s talentovou zkouškou, mají deváťáci ještě dost času, aby si svou následnou cestu důkladně promysleli. Přípravu však nesmí podcenit. Jak si správně vybrat SŠ?

Hlavním centrem informací pro mladé lidi je v současné době internet. Snad každá škola má dnes již webové stránky a případné dotazy mohou být ihned zodpovězeny. Je však také třeba vědět, jaké informace jsou nejnutnější.

Prospěch

Ty nejdůležitější neposkytne škola, ale musí si je žák vyjasnit sám. Zamyslet se nad svým prospěchem a potenciálem pro jiné obory.

Pokud prospěchově příliš nezazářil, nemá význam uvažovat například o gymnáziu. Je spíše lepší si vybrat obor na učilišti dle zájmů, ale také dostupnosti v přilehlém okolí. Zohledněte také pravděpodobnost budoucího uplatnění. Jestliže se například v menším okresním městě vyučí třicet kadeřnic ročně, nebezpečí nezaměstnanosti je velké.

Odborné, či všeobecné vzdělání?

Při lepším prospěchu by měl každý zvážit, zda se chce vydat cestou vzdělání odborného či všeobecného. Po absolvování odborných škol mají studenti možnost se začlenit do trhu práce snáze než jejich gymnaziální kolegové, jelikož se předpokládá, že ti ještě budou dále studovat.

V době rostoucího počtu vysokoškoláků je však velmi pravděpodobné, že i studenti SOŠ budou po maturitě pokračovat, a tak spíše záleží na „vysněném“ oboru.

Budoucnost

V tomto ohledu se neobejdete ještě bez jednoho faktoru, a tím je rekvalifikace. Již se nelze spoléhat na to, že po vystudování si člověk najde práci, v níž zůstane do důchodu. Trh se rychle mění, tudíž v řadě případů bude rekvalifikace nutná. Obory potřebné nyní nemusí být potřebné za 40 let.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak vybrat střední školu? Víme, co všechno při rozhodování zohlednit