Menu
StudentMag
Studentské finance

Jak ušetřit na jízdném. Vyznejte se ve světe hromadné dopravy

Adéla Lišková

Adéla Lišková

2. 7. 2016

Peníze navíc se vždycky hodí a u studentů to platí dvojnásob, proto všichni hledáme cesty jak ušetřit. Překvapivě to jde dost dobře i na takových nutnostech, jako je například cestování. Jak ušetřit na jízdném?

Jak ušetřit na cestování

Pokud chcete ušetřit na cestování, pak byste samozřejmě neměli příliš jezdit autem, nebo nedej bože taxíkem, ale využívat zejména hromadnou dopravu. Výjimka platí v případě, že cestujete ve skupině – pak je možné, že jízda autem vyjde levněji. Jenže i mezi prostředky hromadné dopravy jsou rozdíly. Obecně platí, že jízda autobusem je levnější než jízda vlakem, ovšem na druhou stranu také obvykle trvá déle. Nicméně vždy je třeba si najít informace o konkrétní cestě.

Jak ušetřit na jízdném ve městě

Nejlevnějším způsobem cestování po městě je integrovaná doprava, jelikož standardně bývá dotovaná z městského rozpočtu. Integrovanou dopravu má každé větší město, přičemž zahrnují i pásmo okolních sídel. Oproti lístkům bývají obvykle mnohem levnější kupóny na delší období – například v Praze se vyplatí koupit si měsíční kupón i na několik cest po městě. Pokud spadáte pod Pražskou integrovanou dopravu, můžete si nejvýhodnější variantu spočítat v tarifní kalkulačce.

Ještě levněji pak vyjdou kupóny na delší období než měsíc – například na půl roku či rok. V Praze si studenti mohou koupit i pololetní kupón na 5 měsíců. Jako student pak máte nárok jak na zlevněné jízdenky, tak na zlevněné kupóny (V Praze je rozdíl v ceně měsíčního kupónu více jak poloviční). Pokud si přece jen kupujete jednorázovou jízdenku, pak bývá levnější koupit si elektronickou přes SMS než papírovou.

Jak ušetřit na jízdném – zvýhodněné jízdné

Studentské slevy můžete samozřejmě uplatňovat i jinde než v městské hromadné dopravě. Zlevněné jízdné studentům nabízí i vnitrostátní a mezinárodní dopravci. Pokud s některým z nich cestujete častěji, vyplatí se pořídit si zákaznickou kartu, kterou obvykle větší dopravci nabízejí (například In-Karta od Českých drah nebo Smile karta od Leo Express). Kromě dalšího zvýhodnění na jízdném je cestování s čipovou kartou také pohodlnější.

Jak ušetřit na jízdném – ISIC karta

Jako student si můžete za poplatek pořídit kartu ISIC, která je mezinárodně uznávaným průkazem studenta. ISIC vám tak bude stačit k prokázání nároku na studentskou slevu v MHD, ale třeba i nároku na zlevněné vstupné při návštěvě památek v zahraničí.

Karta vám pak umožňuje čerpat studentské slevy v mnoha oblastech, z nichž jednou z hlavních je právě doprava. Do programu je zapojeno 22 vnitrostátních dopravců, navíc lze s ISICEM ušetřit i při cestování za hranice. Levněji můžete do zahraničí díky ISICU cestovat s Leo Express, Eurolines, ČSAD, Student Agency a Regio Jet.

Jak ušetřit na jízdném – nakupování

Jízdenky je nejvýhodnější nakupovat přes internet a s dostatečným předstihem. Vyplatí se také zakoupit si rovnou i zpáteční jízdenku, na kterou obvykle dostanete slevu. Před plánovanou cestou je dobré sledovat internetové stránky dopravce – i oni občas pořádají výhodné, avšak časově omezené akce.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak ušetřit na jízdném. Vyznejte se ve světe hromadné dopravy