Menu
StudentMag
Studentský život

Jak udržet tělo hydratované po celý den: 6 rad, jak zlepšit pitný režim

Ať už máte naplánovaný intenzivní trénink nebo procházku, vždy dbejte na dostatečný příjem tekutin v průběhu celého dne, především během cvičení a po něm. Nejvíce tekutin tělo vyloučí při fyzické námaze a v horkém počasí. Včasným doplněním zabráníte dehydrataci.

Voda je základem života. Bez jídla člověk přežije déle než měsíc, bez vody jen několik dní. Je nezbytná pro funkce každé buňky v lidském těle, protože:

● Podporuje správné trávení a vstřebávání živin.

● Pomáhá regulovat tělesnou teplotu.

● Působí jako „tlumič nárazů“ pro mozek a míchu, promazává klouby, orgány i tkáně.

● Udržuje zdravé sliznice.

● Představuje klíčovou složkou lymfatické tekutiny a posiluje imunitní systém.

● Je důležitá pro udržování zdravé tělesné hmotnosti.

Nedostatečný pitný režim aneb jak se projevuje dehydratace

Nízké množství tekutin neboli dehydratace organismu se projevuje nejdříve žízní a pocitem sucha v ústech. Po delší době se nedostatečný příjem vody může projevit také:

● Tmavým zbarvením moči.

● Zácpou.

● Zápachem z úst.

● Svalovou únavou.

● Bolestmi hlavy.

 

Už pocit žízně signalizuje na špatnou hydrataci organismu. Aby k projevům nedocházelo, je důležité dbát na správný denní hydratační režim s ohledem na fyzické aktivity i venkovní teploty.

To platí i pro malé děti. Nedávná metaanalýza naznačila, že příjem tekutin u dětí po celém světě není takový, aby byly dostatečně hydratované.

Doporučený dětský pitný režim tabulka:

  4 – 7 let 7 – 10 let 10 – 13 let 13 – 15 let 15 – 19 let
Celkem (litr/den) 1,6 1,8 2,15 2,45 2,8
ml/kg/den (z nápojů) 75 60 50 40 40

Zdroj: Zdravý život s cukrovkou

Hydrataci organismu může narušit také nemoc

Dehydrataci mohou vedle nedostatečného pitného režimu způsobit některá onemocnění, při nichž dochází k vyloučení většího množství tekutin. Jedná se například o zvracení, průjem nebo zvýšenou tělesnou teplotu. Při nemoci je proto důležité dbát na vyšší příjem vhodných tekutin.

Sportovci a jejich denní pitný režim

V důsledku fyzické aktivity sportovci přichází o větší množství tekutin. Proto by měli příjem tekutin udržovat během aktivit i po jejich ukončení. Někteří se před a po každé aktivitě váží, aby přesně zjistili, kolik tekutin musí nahradit. Na jeden kilogram hmotnosti ztracený během aktivity je doporučeno vypít cca 2 až 3 sklenice vody.

Při pocení organismus spolu s tekutinami vylučuje důležité minerály sodík, draslík a chlorid. Nazývají se elektrolyty a jsou zvláště důležité pro funkci nervů, svalů, srdce i mozku.

Elektrolyty je možné doplnit speciálními sportovními nápoji, které slouží jako zdroj tekutin a navíc zajišťují minerální rovnováhu. Některé navíc obsahují sacharidy a mohou poskytovat energii během tréninku. Mírně nasládlá chuť těchto nápojů může navíc povzbuzovat k pití a podpořit tak pitný režim.

Jaké množství tekutin denně je správné

Pitný režim ovlivňuje věk, pohlaví, výška, váha i úroveň fyzické aktivity. Institute of Medicine doporučuje ženám denně vypít asi 11 sklenic a mužům 15 sklenic. Tekutiny přitom nemusí pocházet pouze z nápojů.

Nápoje by měly tvořit zhruba 70 až 80 % z celkového pitného režimu. Z toho by polovina měla být voda, zbytek čajkáva, mléko a jiné nápoje. 20 až 30 % může pocházet z potravin bohatých na vodu, jako je ovoce a zelenina.

Pití kávy a čaje sám o sobě dehydrataci nezvyšuje. Větší problém představuje dochucování cukrem a smetanou, které značně navyšují kalorie v těchto oblíbených nápojích.

Vedle obyčejné vody můžete do pitného režimu zařadit osvěžující nízkokalorický nápoj bez přidaných cukrů a umělých aromat. Snadno jej připravíte z bylinného koncentrátu z Aloe Vera s příchutí mango, který zakoupíte v rámci distribuční sítě Herbalife Nutrition.

6 kreativních nápadů, jak zlepšit denní hydratační režim

1. Každé ráno po probuzení vypijte velkou sklenici vody.

2. V práci mějte na stole připravenou lahev s vodou nebo neslazeným čajem.

3. Noste při sobě malou láhev s vodou.

4. Stáhněte si aplikaci, která vám připomene, kdy se napít.

5. Jezte ovoce a zeleninu bohatou na vodu.

6. Jako součást pitného režimu jezte častěji polévky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak udržet tělo hydratované po celý den: 6 rad, jak zlepšit pitný režim