Menu
StudentMag
Studium

Jak udržet pozornost na přednášce? Vybrali jsme 7 tipů, jež vám pomohou

Redakce

Redakce

17. 12. 2013

Znáte to. Ráno odhodlaně vstanete a  s čistými úmysly se vydáte na přednášku, která ani není povinná. Pocit zadostiučinění ale po skončení předmětu vystřídá beznaděj z krátkodobé paměti. O čem to ten profesor vlastně vykládal? Máme pro vás pár triků, které vám umožní si z přednášky něco odnést.

1. Pište si

Poslouchat několikahodinový výklad a nedělat si poznámky zvládnou jen hodně nadaní jedinci, a i těm se to nemusí vyplácet. Můžete samozřejmě spoléhat na profesorovu dobrou vůli, že později výklad vloží do studijních materiálů. Ne každý vyučující je ale takový dobrák, navíc osobní zápisky mohou být přehlednější a jednodušší na pochopení. Hlavní výhodou je ale nutnost poslechu – pro psaní poznámek se musíte na profesora soustředit.

Sedět a poslouchat je nenáročná činnost, při které je strašně jednoduché přestat vnímat. V učebně je tolik lákadel pro znuděnou mysl studenta – pozdě chodící spolužáci, blikající světlo, nápisy na židlích, vosa hledající otevřené okno… S tužkou v ruce a sešitem před vámi alespoň část rozptylujících věcí odpadá.

Pozor ale na náhlé záchvaty uměleckých sklonů: malířem nebo spisovatelem se můžete stát i po skončení přednášky.

2. Notebook využijte jen k zapisování poznámek

Je jasné, že psát poznámky do sešitu je v dnešní době trošku utopie. Při používání notebooku nebo tabletu ale hrozí, že pozornost rychle sklouzne k brouzdání po internetu nebo dopisování s přáteli. Zkuste se proto alespoň jednou nepřipojit k síti – Facebook nebo rozkoukaný seriál chvíli počká. Počítač přestane být tak zajímavým a rušivým elementem.

To stejné platí i pro mobil. Klasické „podívám se, kolik je“ většinou končí smskováním nebo hraním her. Pokud nečekáte akutní hovor nebo zprávu, zkuste mobil nechat v tašce. V pauze můžete virtuální konverzace zase dohnat.

3. Projděte si látku předem

Někdy je přednáška zajímavá dostatečně, ale vy nemáte ani ponětí, o čem se vlastně mluví. Některá témata mohou být hodně složitá, proto se nabízí jednoduché řešení – projděte si látku předem. Orientace v tématu vám o dost ulehčí poslech přednášky. Nejenže donutíte mozek k vyššímu výkonu, ale budete mít ze sebe dobrý pocit. Vždy je příjemné být o krok napřed, můžete se také zeptat na nejasnosti nebo zmínit zajímavosti.

4. Sedněte si dopředu

Ačkoliv bývá sezení v prvních lavicích spojeno se slovy šprt nebo snaživka, k udržení pozornosti jsou přední řady výborné. Jedna věc je nedávat pozor v zadních lavicích, ale kousek před profesorem? Nejenže výklad lépe uslyšíte, ale také se budete automaticky více snažit. Pocit studu z blízkosti a pohledu profesora vás donutí k vyšší aktivitě.

5. Motivace

Zkuste se také motivovat. Má pro mě přednáška velký význam? Vychází z ní navazující předměty? Budu toto učivo využívat v budoucnu? Otázkami si vytvořte základní představu, proč je pro vás tento předmět důležitý a jak vám jeho splnění pomůže do budoucna. Většinou tuto funkci zastává spojení „povinný předmět“, ale to vyžaduje jen vaši fyzickou přítomnost. K soustředění si pomozte i jednoduchou motivací: „Když budu dávat pozor, nebudu se muset později tolik učit.“

6. Doping

Ne každý profesor oplývá úžasným přednesem a ne každé téma je zajímavé. Když navíc vyučující nepoužívá ani žádnou prezentaci či jiné oživení, nastává poslední možnost, jak přednášku přežít. Kafe, čokoláda, energetické nápoje. Cokoli, co do vás dostane potřebnou energii, abyste zbytky soustředění věnovali monotónnímu přednesu a ne něčemu jinému.

7. Mějte pilné kamarády

Je to trochu nadnesené, ale občas se opravdu nepodaří přednášku vydržet až do konce. Téma je nezajímavé, profesor je vám protivný, není vám dobře… Ne všichni ale musí sdílet vaše pocity. Zkuste se domluvit se spolužáky, kteří přednášku zvládají, aby vám později podali info nebo půjčili poznámky. Můžete jim to oplatit na jiném předmětu. Nebo je pozvete do nejbližší hospody, protislužba se vždycky najde. Jen pozor na následující rána, s kocovinou je pozornost na přednášce nadlidský úkol.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak udržet pozornost na přednášce? Vybrali jsme 7 tipů, jež vám pomohou