Menu
StudentMag
Studium v zahraničí

Jak studovat na Harvardu. Zkuste školu, kam chodil Kennedy nebo Obama

Redakce

Redakce

2. 11. 2016

Nebaví vás české školství? Chcete studovat v zahraničí? Přemýšlíte o některé z prestižních amerických škol? Přinášíme vám informace o Harvard University v USA.

Co je Harvard?

Harvard University je nejstarší americká vysoká škola založená roku 1636. Najdete ji ve státě Massachusetts ve městě Cambridge a patří k neprestižnějším školám v USA a na celém světě.

Univerzita má mnoho fakult, kde můžete studovat:

  • Business (Harvard Business School)
  • Umění (Faculty of Arts & Sciences a The Graduate School of Arts & Sciences)
  • Design (Harvard University Graduate School of Design)
  • Pedagogiku (Harvard Graduate School of Education)
  • Inženýrství a aplikované vědy (Harvard John A. Paulson School of Engineering & Applied Sciences)
  • Veřejnou správu (Harvard Kennedy School of Government)
  • Právo (Harvard Law School)
  • Sociální politiku a zdravotní vědy (Harvard T.H. Chan School of Public Health)
  • Medicínu (Harvard Medical School)
  • Zubařinu (Harvard School of Dental Medicine)

Fakulty jsou doplněny spoustou muzeí, galerií, volnočasových a kulturních aktivit a jednou z největších knihoven na světě. Zaměření a vybavení Harvardu je hodně široké, najde se v něm snad každý, ale není úplně tak snadné se tam dostat.

Jak se dostat na Harvard?

Přijímačky na Harvard nejsou vůbec podobné těm na našich vysokých školách. Ano, děláte test ACT nebo SAT, obdobně jako naše SCIO testy, ale ta náročnost je mnohonásobně větší než jsme zvyklí. Uchazeč o studium musí také napsat několik esejí, proč chce zde studovat, jaká je jeho motivace a něco o sobě, prostě takový inzerát, který si píše sám na sebe.

Tím to však nekončí, zájemci předkládají i jejich dosavadní mimoškolní zapojení a aktivity a samozřejmě studijní prospěch na střední škole. Na některé z fakult a oborů je také nutné absolvovat osobní pohovor. Proto je nezbytné mít perfektní angličtinu.

Studium na Harvardu není hračka

Pokud budete úspěšní a na Harvard se dostanete, neznamená to však, že máte vyhráno. Studium na této univerzitě je velmi náročné. Je nutné se na studium neustále připravovat a nejen chodit na přednášky a po zbytek semestru se jen bavit.

Avšak možnost studovat na Harvardu a americký styl výuky všechny nedostatky a náročnost studia určitě vyváží. Vždyť spousta absolventů jsou nositelé Nobelovy ceny, Pulitzerovy ceny anebo jste jejich jméno určitě už slyšeli jako třeba Theodore Roosevelt, John Fitzgerald Kennedy, Barack Obama, Bill Gates, David Morris Lee, Leonard Bernstein a mnoho dalších zvučných jmen. Studium není úplně levnou záležitostí. Školné na Harvardu vás vyjde přibližně na 60 000 USD, cena se může měnit v závislosti na oboru a také na sociální situaci rodiny a dalších podmínkách. Harvard má však na svých stránkách skvělou kalkulačku, kde lze získat přesnější cenu. Můžete však využít i spoustu stipendijních programů např. Fulbrightovou komisi.

Ať už se rozhodnete pro Harvard University, jinou prestižní americkou školu či jakoukoliv vysokou školu u nás, přejeme hodně štěstí a hlavně každá škola je pro vás i školou života

Další informace najdete na http://www.harvard.edu/

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Právě čtete

Jak studovat na Harvardu. Zkuste školu, kam chodil Kennedy nebo Obama