Menu
StudentMag
Kam na vysokou školu

Jak správně vybrat vysokou školu? Co vás baví teď není nejdůležitější

Klára Hyláková

Klára Hyláková

7. 2. 2017

Pokud už po dobu střední školy víte, že chcete pokračovat na univerzitu, měli byste už teď přemýšlet, jakou vysokou školu vybrat. My vám s výběrem poradíme.

Vysoká škola nám může dát mnoho cenných zkušeností, znalostí a kontaktů. Navíc i přes náročné zkoušky a eseje si každý z nás může užít řadu skvělých studentských let, během kterých pozná nové přátelé a užije si všechny výhody mladého života.

Kritéria pro výběr univerzit byste měli brát ale vážně a svoji volbu nepodceňovat. Jaké faktory byste tedy měli uvažovat?

Hledejte váš talent

Najít obor, který vás baví, naplňuje a finančně vás uživí? Již to samo o sobě není žádná hračka, ale s důkladným prostudování všech možností si můžete vybrat obor, který bude sedět právě vám. Nebojte se pořádně zapátrat, najít třeba studenty, kteří současnou školu studují a zeptat se na všechny otázky, co vás zajímají. Nevynechejte Den otevřených dveří, spojte se s pedagogy nebo s vedoucím fakulty a zkuste si o svém programu zjistit co nejvíce. Úspěch u přijímacích zkoušek pak můžete ještě trochu podpořit přípravnými kurzy, které některé školy pro své potenciální studenty pořádají.

Zamyslete se nad vaší finanční situací

Finanční situace zajisté z velké části ovlivní váš výběr. Veřejné vysoké školy stále ještě fungují bez nároku na školné, budete si ovšem muset hradit celou řadu dalších výdajů, jako je ubytování, stravování nebo hromadnou dopravu. Některé školy poskytují studentům celou řadu stipendií, a to například prospěchové, sociální nebo ubytovací. Zapátrejte po všech vašich možnostech, aby vám žádná z těchto výhod neutekla.

Pokud jste na tom finančně lépe, můžete samozřejmě navštěvovat i soukromou vysokou školu. Školné se liší na každé škole a na některých univerzitách budete moci v případě dobrých studijních výsledků získávat také příspěvek ve formě prospěchového stipendia.

Prestiž a jméno univerzity

Chcete být hrdí na svou Alma mater? I to bývá někdy jeden z rozhodujících faktorů pro studenty. Jako prestižní česká univerzita se dlouhodobě uvádí Karlova univerzita. Ta má v současnosti 17 fakult a navštěvují ji desítky tisíc studentů. Jméno univerzity ovšem vždy nezaručuje pro vás ideální studium nebo dobré studijní výsledky. Tu pravou práci budete muset odvést hlavně vy.

Možnosti mimoškolních aktivit

Účast ve studentském spolku, sportovní aktivity, zahraniční pobyty nebo nabídky na stáže? Právě tyto možnosti mohou zásadně ovlivnit vaše rozhodování. Téměř každá univerzita poskytuje výjezdy v rámci Erasmu nebo studentské spolky. Hledejte něco, co osloví právě vás.

Podle jakých dalších kritériích byste vybírali vy?

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Právě čtete

Jak správně vybrat vysokou školu? Co vás baví teď není nejdůležitější