Menu
StudentMag
Bakalářská a diplomová práce

Jak správně citovat časopis. Návod pro tištěnou i pro elektronickou verzi

Adéla Lišková

Adéla Lišková

6. 7. 2017

Vedle knižních monografií bývají v bakalářských a diplomových často citovány také časopisy, respektive články z nich. Citace z odborných časopisů dodají práci vědeckou sílu, citace z populárních časopisů a novin pak aktuálnost. Jak ale časopis správně citovat?

Jak citovat časopis v tištěné verzi

Mezinárodní citační norma ČSN ISO 690 stanovuje předpis citace pro tištěné seriálové publikace (tedy časopisy, noviny a podobně) takto:

  • Název: podnázev. Odpovědnost k seriálové publikaci. Vydání. Údaje o vydávání (data a/nebo čísla). Místo vydání: Nakladatel, rok vydání. Standardní číslo.

Článek z tištěné seriálové publikace má pak tento předpis:

  • Primární odpovědnost k článku. Název: podnázev článku. Název: podnázev zdrojového dokumentu. Vydání. Rok vydání, svazek/ročník, číslo, rozsah stran. Standardní číslo.

Jak citovat elektronický časopis

Pro citaci z elektronické seriálové publikace je předpis podle ČSN ISO 690 stanoven takto:

  • Název: podnázev [druh nosiče]. Vydání a/nebo verze. Místo vydání:
    nakladatel/vydavatel, datum vydání, datum aktualizace/revize [datum citování u online dokumentů]. Dostupnost a přístup. Standardní číslo.

Citace článku z elektronické seriálové publikace má pak tento předpis:

  • Primární odpovědnost k článku. Název: podnázev článku. Název: podnázev zdrojového dokumentu [druh nosiče]. Vydání. Datum vydání zdrojového dokumentu, svazek (ročník), číslo, datum aktualizace/revize [datum citování u online dokumentů], lokace v rámci zdrojového dokumentu. Dostupnost a přístup. Standardní číslo.

Jak citovat odborný časopis

Pokud citujete článek z renomovaného vědeckého časopisu, který jste získali například pomocí jedné z elektronických databází (například JSTOR), pak není nutné uvádět dostupnost, přístup ani datum citace. Můžete tedy citovat podle předpisu pro tištěnou verzi.

Citace článku z odborného časopisu tedy může vypadat například takto:

  • COASE, R. H. The Problem of Social Cost. The Journal of Law & Economics. 10/1960, roč. 3, s. 1-44. ISSN 0022-2186.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak správně citovat časopis. Návod pro tištěnou i pro elektronickou verzi