Menu
StudentMag
Studentské finance

Jak spořit při škole

Většina studentů obrací v ruce každou korunu, než ji použije. Jaké jsou výhody spořicího účtu, termínovaného vkladu a dalších možností spoření?

Připravte si pohodlný finanční polštář

Toužíte po novém notebooku nebo byste si rádi užili super dovolenou? Studenti s denní docházkou do školy si jen málokdy mohou užívat zábavy bez finančních omezení. Změňte to a na své koníčky si našetřete. Není to tak těžké, stačí jen vymyslet systém, který vám sedne. Jakmile začnete spořit, vymyslete i jak své peníze zhodnocovat. Níže najdete výhody, které přináší spořicí účet, stavební spoření, termínovaný vklad a penzijní připojištění.

1. krok: Najděte zbytečné výdaje

Nejprve jasně identifikujte své příjmy a výdaje. Alespoň jeden měsíc si na papír nebo do speciální aplikace zapisujte veškeré peníze, které obdržíte, a za co je utratíte. Na výdaje se podívejte obzvlášť pečlivě. Nedalo by se ušetřit pár korun na kávě z automatu, svačinách z obchodu nebo na drahých koktejlech v sobotu večer? Snažte se uspořit 10–15 % ze svého příjmu.

2. krok: Omezujte výlohy, ne život

Jakmile najdete pomyslné díry, kudy vám utíkají peníze, snažte se je co nejvíce omezit. Kávu si můžete připravit doma do termosky, značkové oblečení pořídíte z druhé ruky a obědy a svačiny si zabalíte s sebou před odchodem z domova. Snažte se u každého nákupu myslet ekonomicky a v duchu zero waste: Potřebuji to? Nestačilo by si to jen půjčit? Lze to koupit na bazaru?

3. krok: Kam s uspořenými penězi?

Ušetřenou hotovost můžete ukládat do prasátka – nepočítejte ovšem se zhodnocením. Inflace bude z vašich financí neustále ukrajovat. Mnohem lepší variantou je využít některé ze služeb bankovních institucí. Kam peníze uložit, aby jejich hodnota narůstala?

Spořicí účet – jednoduchý účet, díky kterému máte své peníze kdykoliv k dispozici. Úrok na spořicím účtu bývá nižší než u jiných metod spoření, zato s nimi můžete nakládat podle libosti.

Stavební spoření – pokud plánujete šetřit delší časové období (třeba na nový byt nebo na rekonstrukci), můžete využít stavební spoření. Spořit musíte minimálně 6 let a nemáte možnost s penězi disponovat, odměnou vám ale bude vyšší úrok a státní finanční příspěvek.

Termínovaný vklad – banky nabízejí možnost jednorázového vkladu s vyšším úrokem. Po určenou dobu však nesmíte s penězi disponovat (pokud byste je potřebovali, budete zpravidla platit poplatek za předběžné vybrání).

Penzijní připojištění – chcete-li si spořit na podzim života, vyberte si penzijní připojištění. S financemi sice nemůžete nakládat desítky let, na druhou stranu vám je instituce a stát pomocí příspěvků neustále zhodnocuje.

Čím dříve začnete, tím více peněz našetříte

Nezapomeňte – nejlepší čas, kdy začít spořit, je nyní. Každý měsíc můžete šetřit peníze na splnění nějakého snu nebo na dobu, kdy je budete potřebovat. Dostatečný finanční polštář se totiž hodí každému. Začněte jej plnit co nejdříve a budete mít jistotu finanční soběstačnosti i v budoucnosti.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak spořit při škole