Menu
StudentMag
Bakalářská a diplomová práce

Jak si vybrat téma diplomové práce. Co je nutné si zjistit dopředu

Redakce

Redakce

5. 11. 2016

Semestr už začal a je třeba začít myslet na studium. Děsí vás představa diplomové práce? Brrr, diplomka.  A co její téma, jaké vybrat? 

Na výběr tématu není tolik času, jak to vypadá

Nad tématem vaší diplomové práce začněte přemýšlet včas tzn. už teď. Rozumíme, že  přihlášku k tématu a samotnou diplomku odevzdáte až kdoví kdy, takže to vypadá, že je času dost, ale není to tak. Téma je třeba rozmýšlet rozvážně. Vybrat si jich možných několik a nakonec zvolit to správné. A které to je?

Jaké vybrat téma diplomové práce?

Vybírejte téma, které je blízké vám. Nejen, že v seznamu zní nebo že by se jen na to dalo možná něco dobře napsat. To nejsou moc dobré důvody pro ten správný výběr. Popřemýšlejte, co vás za celou dobu studia bavilo, jak je možné to propojit s vašimi oblíbenými koníčky či předměty.  Témata, která vás napadnou, si pište na papír, bude se vám to hodit. Vybírejte konkrétnější témata, vyhněte se obecným frázím – budete zahlceni zdroji a uchopení práce bude komplikovanější.

Nešlo by téma z praxe?

Dalším dobrým zdrojem témat je praxe. Byli jste na brigádě v účetní firmě či bance a dalo by se z toho čerpat? Využijte zkušeností, které jste na brigádách, stážích či praxích načerpali.  Základ máte a s rozšířením práce mohou pomoci kontakty, které jste během praxe získali. Teoretickou část můžete doplnit z vhodných zdrojů.

Budete mít dostatek zdrojů pro téma?

Máte vybraných pár témat a nevíte, které z nich? Projděte si odbornou literaturu, webové zdroje, ale kvalitní, zapomeňte na Wikipedii, či využijte studijní knihovnu nebo interní databáze prací. Pro teoretickou část jsou dobré zdrojové dokumenty základ.

V případě nouze

Nevíte kudy kam? Můžete vybrat z nabídky témat vaší fakulty, ale vždy postupujte dle bodů výše. To že si vyberete, krásně znějící diplomku neznamená, že její zpracování bude jednoduché.

Ať už si témata vyberete sami nebo využijete nabídky fakulty, zkuste ještě před finálním potvrzením zajít za potenciálním vedoucím, který vám zase řekne svůj pohled na vybrané téma. Můžete se pak vyhnout kolizím a nejasnostem během zpracování diplomky. Výběr vedoucího práce nepodceňte. Dokáže vám dát cenné rady, kam a jak práci směřovat. Zjistěte si také, jak si spolupráci představuje a kolik času je ochoten vám poskytnout.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak si vybrat téma diplomové práce. Co je nutné si zjistit dopředu