Menu
StudentMag
Studentský život

Jak si svépomocí vyměnit pneumatiky u auta

Jaro už se hlásí o slovo a teplota příjemně roste. S tím se pojí i výměna zimních pneumatik na letní. Taková výměna není nic složitého a pokud jste alespoň trochu zruční, pak si můžete ušetřit nějaké peníze za servis. Stačí mít to správní nářadí a řídit se podle našeho návodu.

Co tedy budeme k výměně pneumatik potřebovat?

Nejprve si připravte potřebné nářadí. V našem případě se jedná o zvedák, stojan na auto, klíče na matice kol, kompresor, měřič tlaku a samozřejmě pneumatiky, které chcete vyměnit. Pokud potřebujete poradit s výběrem vhodného nářadí, pak stačí navštívit specializovanou prodejnu. Zde vám pomohou vybrat mezi zvedáky a doporučí vám vhodné klíče. Nezapomeňte ovšem i na bezpečnost. Minimálně rukavice a brýle by měl mít každý.

Jak budeme postupovat?

  1. Zaparkujte vozidlo na bezpečném místě. Mělo by se jednat o rovnou plochu s pevným povrchem. Jakmile takové najdete, vypněte motor a zatáhněte ruční brzdu.
  2. Odšroubujte matice kol (Nikdy se nepokoušejte je odšroubovat, když už je auto na zvedáku).
  3. Umístěte zvedák co nejblíže k pneumatice, kterou chcete vyměnit. Pomalu vozidlo zvedněte a za pomocí stojanu ho zabezpečte.
  4. Za pomocí klíče uvolněte matici, která drží pneumatiku na kolové hřídeli a sundejte ji.
  5. Nyní na místo staré pneumatiky nasaďte novou. Zkontrolujte, že ventilek je směrem ven a následně utáhněte matici na kolové hřídeli.
  6. Za pomocí kompresoru dofoukněte pneumatiku dle potřeby. Pro domácí použití není potřeba kupovat drahé kompresory. Postačí levnější pístový. Následně za pomocí měřiče tlaku zkontrolujte, zda je tlak správný.
  7. Za pomocí klíče utáhněte matici na kolové hřídeli a ujistěte se, že je vše dostatečně utaženo.
  8. Pokud je vše v pořádku, pak odstraňte stojan a pomalu za pomocí zvedáku zase položte vozidlo na zem.
  9. Nyní postup zopakujte u zbývajících pneumatik a jakmile budete mít hotovo, ještě jednou zkontrolujte tlak v pneumatikách. Pro vaše bezpečí je totiž důležité, aby byl správný.
Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak si svépomocí vyměnit pneumatiky u auta