Menu
StudentMag
Studentský život

Jak si správně čistit zuby

Redakce

Redakce

30. 9. 2021

Zubaři se shodují, že správná technika čištění zubů je pro jejich zdraví klíčová. Jak by tedy pravidelné čištění chrupu mělo vypadat?

Základní technika čištění pro zdravý úsměv

Čištění by v první řadě mělo být skutečně pravidelné. Zubní hygieně bychom se měli věnovat dvakrát denně, ráno a večer.

Zubaři přitom nijak striktně neříkají, jestli si máte zuby ráno vyčistit před snídaní nebo až po ní. Vhodnější to může být před jídlem hlavně z toho důvodu, že některé pokrmy a nápoje (ovoce, džusy) narušují zubní sklovinu, dalším mechanickým namáháním kartáčkem bychom si ji tak mohli ještě víc poškodit. Pokud to nechceme riskovat, měli bychom pak počkat s čištěním cca 30 až 60 minut. Na to ale asi většina z nás mít ráno prostor úplně nebude.

Než vyrazíte do koupelny, ujistěte se, že máte správný kartáček. Vhodný je ten s malou hlavou a měkkými vlákny, která by měla být rovná. Na něj naneste malé množství pasty asi o velikosti hrášku. Na kartáček při jeho používání zbytečně netlačte. Určitě není potřeba zuby násilím drhnout. Kartáček držte pod od úhlem 45 stupňů.

Doporučený směr je od dásní směrem na zuby, tedy odshora dolů. Zuby je potřeba čistit drobnými krouživými pohyby. Vyvarujte se vodorovných tahů „sem a tam“. Takto je nutné čistit pouze kousací plochy. Pro optimální vyčištění stačí na kousací ploše stoliček vždy 10 pohybů dopředu a dozadu.

Na co při čištění ještě nezapomínat?

Nezapomeňte si vyčistit i vnitřní stranu zubů. Důležité je nevynechávat ani očistu mezizubními kartáčky. Mezizubní prostory však stačí čistit jednou denně, nejlépe večer. Stačí pouze kartáček „protáhnout“ a z mezery zase vyndat, mezizubní prostory nemusíte opakovaně drhnout.

Správně zavedený mezizubní kartáček poznáte tak, že klade nejmenší možný odpor. U každého z nás je tedy vhodná technika individuální. Jestliže se vám mezizubní kartáček nedaří do úzkého prostoru dostat, použijte místo něj mezizubní nit.

Dosud byla řeč především o manuálním čištění. Nicméně moderní technologie přinesly i elektrické zubní kartáčky. I pro ně platí podobná pravidla jako pro ty klasické. Kartáček by tedy měl mít dostatečně jemná vlákna a nesmíme na přístroj přehnaně tlačit podrobnější informace o tomto druhu najdete například v samostatném článku jak vybrat elektrický kartáček. Na dočištění mezizubních prostor je i tak potřeba pamatovat s manuálními kartáčky nebo nití.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak si správně čistit zuby