Menu
StudentMag
Studentský život

Jak si rozšířit všeobecný přehled? Vybrali jsme 3 zásady, které pomohou

Redakce

Redakce

22. 1. 2014

Máte občas dojem, že se ztrácíte v tom, co říkají ostatní? Netušíte, o jaké výstavě se baví spolužáci ve škole? Nepochopili jste politický vtip, protože neznáte zásadní souvislosti? Žádný strach. Držte se těchto tří zásad a obzory se vám začnou rychle rozšiřovat.

Čtěte

Pokud máte přes den čas, podívejte se na zprávy v novinách, případně na internetu. Stačí si alespoň zběžně prohlédnout titulky. Když vás něco zarazí (například si položíte otázku, jak to, že máme nového premiéra, ony byly volby?), rozklikněte si celý text a pročtěte si, co vám uniká.

Přehled si rozšíříte i četbou knih. Samozřejmě se hned nemusíte pustit do díla, které má pět set stran, ale tenčí knížka od klasika neuškodí. To, že jste sečtělí, vám pomůže v mnoha případech. Například po nástupu na vysokou školu hrozí, že se dostanete do intelektuálského prostředí. Není na škodu být připraven.

Poslouchejte

Kdo si představil pod tímto bodem řvoucí muziku, tak bude trošku zklamaný. Poslouchejte, co se kolem vás děje. Zajímejte se o své přátele a o jejich koníčky, určitě vám o nich rádi budou vyprávět a vy se dozvíte víc z nových oblastí, o kterých jste třeba ani neslyšeli.

V případě, že nevíte, co s večerem, není nad to si jednou za čas pustit zprávy v televizi. Ovšem vhodné na rozšíření přehledu jsou zprávy veřejnoprávní televize, nikoli soukromé. Nastává zde propastný rozdíl ve sdělovaných informacích, který může být na škodu. Nad tím, co vidíte, se zamyslete, a utvořte si o tom svůj vlastní názor.

Vnímejte

Když jdete po ulici, možná nevidíte a neslyšíte, co se kolem vás děje. To je ale velká škoda. Až někam příště vyrazíte, zkuste koukat kolem sebe. Můžete si pročítat reklamy na výstavy, nové pořady, případně koncerty, ve vašem městě. Budete vědět, co se kde „šustne“, a jen tak něco vás nepřekvapí.

Abyste se cítili vědomostně obohacenější, běžte za kulturou. Navštivte pěkný film, zajímavou výstavu nebo zajděte prozkoumat proslulou kulturní památku. Jinými slovy, buďte neustále ve střehu a udržujte si přehled. Když už nic jiného, na ostatní budete působit zajímavěji.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak si rozšířit všeobecný přehled? Vybrali jsme 3 zásady, které pomohou