Menu
StudentMag
Studium

Jak si rozšířit slovní zásobu? Čtěte a nahlížejte do slovníku synonym

Tomáš Kodet

Tomáš Kodet

9. 1. 2014

Znáte to? Zadání slohové práce, kde je uveden údaj, jaký minimální počet slov musí obsahovat vaše slohovka. Stále se to zvyšuje: na základní škole sto, sto padesát, v prváku začínáte se tří stovkou a ve čtvrťáku píšete esej o šesti stech slovech? Kdo by se s tím měl počítat, že? Ještě, že to umí Word.  Pokud je pro vás obtížné splnit zadání, čtěte dál.

Nejdřív trocha pojmů a definic

Slovní zásoba je souhrn slov určitého jazyka, a to jak spisovných, tak nespisovných. Například český jazyk má něco málo kolem jednoho milionu slov.

Jádro slovní zásoby jsou nejčastější základní slova společná pro většinu projevů. Těch má čeština něco pod dvě stě tisíc.

Individuální slovní zásoba je počet slov, který zná a používá daný jedinec. Ta se dělí na aktivní a pasivní.

Aktivní slovní zásobu tvoří ta slova, která používáme. Buď když s někým mluvíme, nebo v písemné formě. U dospělého člověka je rozmezí poměrně rozsáhlé. Pohybuje se tak kolem tří tisíc až desetitisíc slov. Náš nejznámější spisovatel v moderních dějinách, Karel Čapek, disponoval dvanácti tisíci výrazy. To je až čtyřikrát více než u některých lidí.

Pasivní slovní zásobu tvoří slova, kterým rozumíme, známe jejich význam, ale v běžném životě je nepoužijeme. U středoškolsky vzdělaného uživatele češtiny dosahuje kolem padesáti tisíc slov. S tím už se dá něco dělat.

A jak si slovní zásobu zvýšit?

Nejsnáze se zvyšuje pasivní slovní zásoba. Ale pokud některé slovo uslyšíte nebo přečtete vícekrát, je pravděpodobné, že jej začnete používat sami a zařadí se i do aktivní části vaší slovní zásoby.

Čti, co ti síly stačí

Ano, vážně. Čím více knih přečtete, tím lépe. Zkuste třeba Čapkovo RUR nebo Válku s mloky. Ale nemusí to být nutně jen klasika a knížky. I když čtení statusů na Facebooku moc nepomůže, tak třeba články StudentMagu ano. Časopisy také nejsou k zahození, ale obrázková literatura a komiksy vám moc nepomůžou.

Kde se pohybujete?

Tak jako v Shawově Pygmalionu dochází k ovlivňování vaší mluvy okolím. Záleží tak na tom, kde se pohybujete, s kým komunikujete a s kým trávíte svůj volný čas.

Záleží na vzdělání

Takže studuj dokud můžeš! Do extrémů zacházet však nebudeme. Ale je pravda, že čím vyšší má jedinec vzdělání, tím vyšším počtem slov obvykle disponuje. A pokud potřebujete slovní zásobu ke vzdělání, tak čtěte dál.

Zkuste experimentální postup

Pokud ani tyto vyzkoušené recepty nepomáhají, poradím vám ještě jeden. Mějte u sebe pokud možno vždy slovník synonym. Budete-li psát i pouhou textovku, vyberte si pár vět, nejlépe samozřejmě všechny, a zkuste je napsat  tak, abyste použili co nejméně slov z původní větné skladby a přitom nezměnili význam. Pokud nebudete vědět, využijte slovník. Když to vydržíte poctivě měsíc či více, možná doženete i Čapka.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Jak si rozšířit slovní zásobu? Čtěte a nahlížejte do slovníku synonym