×
StudentMag

Jak se stát letuškou? Vysoké požadavky jsou kladeny nejen na vzhled

Jak se stát letuškou
Ilustrační foto. Zdroj: sxc.hu

Letuška, nebo chcete-li palubní průvodčí, není pouhá servírka roznášející občerstvení, jak si mnozí myslí. Jejím hlavním úkolem je především starat se o bezpečnost cestujících. Mimo jiné musí znát první pomoc, nouzové postupy, meteorologii, nauku o letadle a mít požární výcvik.

Na počátku celého snažení je potřeba projevit zájem – sami musíte hledat nějaké informace o možnostech práce letušky. Jako první se nabízí návštěva internetových stránek leteckých společností a zjistit, jestli jsou vypsána nějaká výběrová řízení pro tuto pozici. Letecké společnosti vyhlašují výběrová řízení dle jejich potřeb, někdy jen jedenkrát do roka.

Jak se připravit na výběrové řízení?

Máte možnost se připravovat sami, ale pro zvýšení úspěšnosti je na místě vyhledat odbornou pomoc formou internetových kurzů. Tyto kurzy jsou finančně nenáročné a získáte díky nim základní informace a představu o náplni povolání letušky, o tom, co by měl zájemce splňovat a jaké požadavky si kladou jednotlivé společnosti. Poté si vyberte leteckou společnost, u které by jste byli rádi zaměstnáni, vyplňte dotazník a odešlete ho i s přiloženou fotografií.

Výběrové řízení

Vždy se ověřuje totožnost, úroveň dosaženého vzdělání, následuje měření a vážení. Pokud splňujete předchozí podmínky, pokračujete ke zkoušce z jazykových znalostí (písemná, ústní). Nezbytnou součástí je zdravotní prohlídka a psychologické vyšetření. Po úspěšném zvládnutí všech stanovených požadavků budete leteckou společností pozváni k osobnímu pohovoru.

Good for you! Máme pro vás 14 nejpoužívanějších anglických frází

Požadavky na zájemce o práci letušky

Požaduje se minimálně ukončené středoškolské vzdělání s maturitou, věk od 19 let a výše, výborná znalost cizích jazyků mluveným projevem i písemnou formou. Jako hlavní jazyk se považuje angličtina na vynikající úrovni, ovládat další cizí jazyk není na škodu).

Letecké společnosti mají stanovena velmi přísná kritéria zvláště na vzhled účastníků – dokonalá péče o zevnějšek a výborné společenské vystupování je samozřejmostí. Fyzická a psychická zdatnost jsou v souladu s vynikajícím zdravotním stavem. Požadavky jsou kladeny i na tělesnou výšku: u mužů se pohybuje v rozmezí 160-190 cm, pro ženy je od 160 do 185 cm; tělesná váha je určena výpočtem BMI (ideální je 19-24).

Vzorec pro výpočet:

BMI = hmotnost (kg) / výška (m)2

Náplň práce letušky

Cestující na palubě letadla jsou na personálu leteckých společností naprosto závislí, jak z hlediska podávání informací, tak z pohledu bezpečnosti. Letuška pracuje sedm dní v týdnu, následující dva dny má volné. Létá se celoročně bez přestávek (o svátcích, prázdninách a tak dále). Pracovní doba není pevně stanovena a může se stát, že se z nějakého důvodu přiletí i s několika hodinovým zpožděním.

3.3/5 - (14 votes)
3.3/5 - (14 votes)


12 Komentáře Jak se stát letuškou? Vysoké požadavky jsou kladeny nejen na vzhled

  1. Dobrý den. Smím se zeptat, zda bych mohla mít tetování pod klíční kostí? Nebo, kdyby jsem si to něčím zakryla..? Předem děkuji za odpověď.

    • Žádný obor letuška neexistuje..stačí vám na tuto práci středoškolské vzdělání ukončené maturitní zkouškou, je jedno jaký obor vzdělání.. některé letecké společnosti dávají přednost lidem se SŠ obor cestovní ruch nebo hotelnictví..Každá SŠ má jiná kritéria a za známky v 8. a polovině 9. se vám různé za dvojky, trojky apod. odčítají body, ale hlavně záleží na přijímackach jak napíšeš..myslím že na střední školy berou s trojkami..možná i ctyrkami..

  2. Ahoj za dva roky mě čeká střední škola a já jsem se rozhodla,že chci být letuška. Doporučil by mi někdo prosím nějakou dobrou školu?

    • Ahoj, žádná střední škola na letušku neexistuje, stačí vám středoškolské vzdělání ukončené maturitní zkouškou, nezáleží na oboru vzdělání..nějaké letecké společnosti dávají přednost lidem s střední školou s oborem hotelnictví, cestovní ruch :))

    • Musíte umět angličtinu na komukativni úrovni..aby jsi rozumnela vsemu, na co se ptaji atd. Zadna letecká škola neexistuje, lépe řečeno existuje, např. V praze u letiště-střední odborná škola civilního letectví.. jsou tam 3 obory – 2x mechanik letecký a ekonomika, podnikání, pracovník civilního letectví–> tento obor má povinnou praxi na dopravním letišti, ale tato škola vam nezaručuje práci letusky/stewarda. Můžete být podnikat, být účetní v leteckém průmyslu, nebo pracovat u odbavování apod. ..Ani žádná letecká škola na letušku nemůže existovat, jelikož tuto práci můžete vykonávat do 40ti myslím..a střední školy jsou od toho, aby jste měli povolání na celý život…Na letušku vám stačí středoškolské vzdelani s maturitou, je jedno jaký obor, ale nějaké „echt“ let. společnosti např. Emirates dávají přednost lidem s oborem Hotelnictvi a cestovní ruch..

  3. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je problém menší výška než je uvedeno? Měřím 155cm. Děkuji za odpověď.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..