Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

Jak se stát letuškou? Vysoké požadavky jsou kladeny nejen na vzhled

Redakce

Redakce

27. 8. 2017

Letuška, nebo chcete-li palubní průvodčí, není pouhá servírka roznášející občerstvení, jak si mnozí myslí. Jejím hlavním úkolem je především starat se o bezpečnost cestujících. Mimo jiné musí znát první pomoc, nouzové postupy, meteorologii, nauku o letadle a mít požární výcvik.

Na počátku celého snažení je potřeba projevit zájem – sami musíte hledat nějaké informace o možnostech práce letušky. Jako první se nabízí návštěva internetových stránek leteckých společností a zjistit, jestli jsou vypsána nějaká výběrová řízení pro tuto pozici. Letecké společnosti vyhlašují výběrová řízení dle jejich potřeb, někdy jen jedenkrát do roka.

Jak se připravit na výběrové řízení?

Máte možnost se připravovat sami, ale pro zvýšení úspěšnosti je na místě vyhledat odbornou pomoc formou internetových kurzů. Tyto kurzy jsou finančně nenáročné a získáte díky nim základní informace a představu o náplni povolání letušky, o tom, co by měl zájemce splňovat a jaké požadavky si kladou jednotlivé společnosti. Poté si vyberte leteckou společnost, u které by jste byli rádi zaměstnáni, vyplňte dotazník a odešlete ho i s přiloženou fotografií.

Výběrové řízení

Vždy se ověřuje totožnost, úroveň dosaženého vzdělání, následuje měření a vážení. Pokud splňujete předchozí podmínky, pokračujete ke zkoušce z jazykových znalostí (písemná, ústní). Nezbytnou součástí je zdravotní prohlídka a psychologické vyšetření. Po úspěšném zvládnutí všech stanovených požadavků budete leteckou společností pozváni k osobnímu pohovoru.

Good for you! Máme pro vás 14 nejpoužívanějších anglických frází

Požadavky na zájemce o práci letušky

Požaduje se minimálně ukončené středoškolské vzdělání s maturitou, věk od 19 let a výše, výborná znalost cizích jazyků mluveným projevem i písemnou formou. Jako hlavní jazyk se považuje angličtina na vynikající úrovni, ovládat další cizí jazyk není na škodu).

Letecké společnosti mají stanovena velmi přísná kritéria zvláště na vzhled účastníků – dokonalá péče o zevnějšek a výborné společenské vystupování je samozřejmostí. Fyzická a psychická zdatnost jsou v souladu s vynikajícím zdravotním stavem. Požadavky jsou kladeny i na tělesnou výšku: u mužů se pohybuje v rozmezí 160-190 cm, pro ženy je od 160 do 185 cm; tělesná váha je určena výpočtem BMI (ideální je 19-24).

Vzorec pro výpočet:

BMI = hmotnost (kg) / výška (m)2

Náplň práce letušky

Cestující na palubě letadla jsou na personálu leteckých společností naprosto závislí, jak z hlediska podávání informací, tak z pohledu bezpečnosti. Letuška pracuje sedm dní v týdnu, následující dva dny má volné. Létá se celoročně bez přestávek (o svátcích, prázdninách a tak dále). Pracovní doba není pevně stanovena a může se stát, že se z nějakého důvodu přiletí i s několika hodinovým zpožděním.

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Právě čtete

Jak se stát letuškou? Vysoké požadavky jsou kladeny nejen na vzhled