Menu
StudentMag
Studium

Jak se správně učit na střední škole

Klára Hyláková

Klára Hyláková

15. 3. 2017

Rádi byste zefektivnili vaše snažení po dobu středoškolského studia? Podívejte se na tipy, jak se lépe učit!

I na střední škole vás mnohdy čekají záludné testy nebo neplánované desetiminutovky. Ať už se snažíte připravit na oznámenou čtvrtletku nebo chcete jednoduše zlepšit váš prospěch v průběhu roku, můžete následovat některé z našich rad, které jsme pro vás připravili.

Učte se průběžně

Středoškolští učitelé rádi dávají neočekávané testy, které ověřují pozornost studentů v hodinách. Často se jedná o kratší desetiminutovky, které ovšem mnohým studentům mohou pěkně zavařit. Jak zabráníte špatným známkám z těchto testů? Úplně nejlepší je metoda průběžného učení a pozornosti ve škole. Věřte tomu nebo ne, ale učitel během hodin opravdu látku probírá a je schopen vám okamžitě odpovědět na vaše otázky nebo vysvětlit nepochopenou část. Doma si pak látku ještě jednou zopakujte. Stačí pouze jedno přečtení a ihned se vám probírané učivo lépe zapamatuje. Na příště pak už budete méně zaskočení a látka se vám bude snáze učit i na větší, důležitější testy.

Vynahraďte si na učení dost času

Začít s učením den před testem není úplně dobrá taktika. Vynahraďte si alespoň pár dní, během kterých se na test budete připravovat. První den můžete text jen zběžně přečíst, zorientovat se v problematice, popřípadě si zjistit, které materiály vám chybí a jak je sehnat. Další den můžete začít s učením, poprosit pedagoga či spolužáka o radu a poslední den si už můžete jen opakovat. Když si učení rozložíte do více dní, nemusíte pak nad látkou sedět několik hodin a ušetříte si tím i spoustu času.

Vytvořte si vhodný studijní prostor

Prostor kolem nás neuvěřitelně ovlivňuje naší náladu, motivaci a přístup k úkolům. Začněte tedy tím, že si vytvoříte vhodné prostředí, ve kterém se vám bude lépe učit. Někomu vyhovuje učení v posteli, v tomto případě si ale dejte pozor, abyste nesklouzli k zahálení a lenošení. Pracovní stůl ve vás navodí pocit určité povinnosti a možná si pak snáze otevřete sešit s poznámkami. Nezapomeňte si svůj pokoj dobře vyvětrat a také uklidit. Právě v uklizeném prostoru se cítíme lépe a pohodlněji a nebude vás nic vyrušovat. Váš pracovní prostor by měl být dobře osvětlen a ujistěte se, že máte po ruce všechny pomůcky, které budete potřebovat.

Řekněte všem ve vašem okolí, že se právě učíte na důležitý test, jen tak vás nebude nikdo zbytečně vyrušovat nebo lákat k jiným činnostem. Doplňujte taky energetický příjem menšími, lehkými svačinami a nezapomeňte na sklenici vody.

Najděte si nejlepší styl učení

Každému vyhovuje něco naprosto jiného, my pro vás máme několik tipů, jak se dobře učit. Zkuste některé z nich a uvidíte, že vám učení lépe půjde.

  • danou látku si přepište na nový papír
  • učený text čtěte nahlas
  • učivo si rozdělte do menších částí a učte se je postupně
  • k učivu si najděte doplňující informace, pomocí kterých látku lépe pochopíte
  • zkuste najít učenou problematiku ve formě videa nebo obrázků, vizualizace si dokážeme lépe zapamatovat
  • nechte se někým vyzkoušet
  • vypněte telefon a všechny notifikace na sociálních sítích
  • dávejte si pravidelné přestávky

Jaké tipy pro nás máte vy? Podělte se v diskuzi pod článkem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak se správně učit na střední škole