Menu
StudentMag
Studium

Jak se rychle a efektivně naučit cizí jazyk? Vyzkoušejte naše tipy

Cesta k zvládnutí cizího jazyka je často trnitá. Jazyky ale vypadají dobře nejen v životopise; dnes je skutečně využijete. Vyzkoušejte naše tipy a ve svých lingvistických znalostech se konečně posunete dál.

FOTO: Učebnice

Ke zvládnutí jazyka nestačí jen učebnice, Zdroj: sxc.hu

K ovládnutí cizího jazyka nestačí papouškování gramatických pravidel. Element, který možná ve vaší výuce zanedbáváte, je motivace a schopnost umět použít to, co jste se naučili.

Stanovte si jasné a reálné cíle. Raději postupujte po malých, ale jistých krocích. Zeptejte se sami sebe, proč se chcete učit. Abyste získali lepší práci? Domluvili se na dovolené? Motivace je důležitá.

Cizí jazyk jako součást života

Pokud sledujete nějaký seriál, proč se na něj nedívat v cizím jazyce? Ze začátku se možná budete v ději ztrácet, nenechte se tím ale vyvést z míry. Brzy se to zlepší. Soustřeďte se na to, jak herci vyslovují, a zkuste je napodobovat. Není také od věci si vypisovat nová slovíčka.

Stejně tak prospěšné je čtení. Díky němu si osvojíte formálnější podobu jazyka než ze seriálů a filmů. Nezoufejte, když nebudete znát každé slovo; hlavní je globální porozumění.

Snažte se jazykem co nejvíce obklopit. Můžete si například polepit předměty kolem sebe kartičkami s cizími jmény věcí – slovíčka vám více zevšední. Přemýšlejte v cizím jazyce, snažte se popsat vše, co vidíte kolem sebe. Budete sami překvapeni, kolik toho dokážete říct.

Mluvit, mluvit, mluvit!

Mluvení je nejdůležitější ze všeho. Cizí jazyk je vám totiž k ničemu, pokud ho neumíte používat aktivně. Mějte na paměti, že je důležité nejen abyste vy rozuměli cizinci, ale aby i on rozuměl vám.

Pokud to jde, vyhledávejte kontakty s rodilými mluvčími. Mluvte se spolužáky, s turisty, a jestli se před lidmi zatím stydíte, mluvte na své domácí mazlíčky. Nebojte se dělat chyby. Nikdo od vás neočekává perfektní zvládnutí gramatiky ani přízvuku.

Tip! Zpívejte si v cizím jazyce. Docílíte tím plynulejšího projevu a lepší výslovnosti.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak se rychle a efektivně naučit cizí jazyk? Vyzkoušejte naše tipy