Menu
StudentMag
Studium

Jak se naučit rychle účetnictví? Využijte rekvalifikační kurzy či studium online

Adéla Lišková

Adéla Lišková

13. 6. 2016

Účetnictví patří k předmětům, které mnoho studentů středních i vysokých škol ze srdce nenávidí. Ovšem co si budeme povídat, zrovna znalosti ohledně účtování a daní patří k těm, které byste mohli uplatni i mimo školu. Jak se tedy účetnictví naučit?

Účetnictví je disciplína, která pracuje s tvrdými daty a má svoje nekompromisní pravidla a principy. Jedním z nich je například podvojnost – podvojné účetnictví spočívá v tom, že pokud něco zaúčtujete na účet dal, není možné tu samou hodnotu zároveň nezaúčtovat na dáti. I proto se říká, že pro povolání účetního musí mít člověk povahu. Jakkoliv se o nich traduje, že jsou to suchaři, jejich pečlivost podnikatelé velmi oceňují – a to i finančně. Pracovat jako účetní se dnes zkrátka vyplatí. Jak se ho tedy naučit?

Studium účetnictví

Základní možností, jak se naučit účetnictví, je jít ho studovat. Účetnictví se povinně vyučuje na středních obchodních školách a na některých dalších, studovat ho můžete ale i na vysoké škole – například na Fakultě financí a účetnictví pražské VŠE. Pokud jste už ovšem ze školy dávno venku a vracet se vám tam rozhodně nechce, pak existuje několik dalších způsobů, jak se účetnictví naučit. Většina z nich je dokonce rychlejší a efektivnější.

Knihy typu účetnictví pro začátečníky

O účetnictví samozřejmě seženete mnoho knih, včetně učebnic pro samouky, které obvykle nesou názvy jako účetnictví pro začátečníky. Vedle nich můžete využít také učebnice určené studentům. Tuto metodu studia účetnictví ovšem doporučujeme brát jako spíše podpůrnou a spojit ji s některou z dalších.

Pro pochopení základních principů účetnictví nicméně můžeme doporučit například skripta Účetnictví v příkladech: repetorium k základům účetnictví (Jiří Pelák, vydavatelství Oeconomica), kde jsou základní problémy účetnictví demonstrovány pomocí příkladů.

Rekvalifikační kurzy účetnictví

Skvělou možností, jak se poměrně rychle naučit účetnictví, jsou rekvalifikační kurzy. Zejména ve větších městech je velký výběr, tudíž si můžete vybrat zda se vám hodí docházet ráno, večer, anebo třeba jen o víkendech. Rozsah výuky za celý kurz je obvykle 120 až 130 hodin a ceny se pohybují zhruba mezi 12 a 15 tisíci. Pokud na závěr kurzu úspěšně složíte test, dostanete certifikát či osvědčení o rekvalifikaci a můžete si klidně založit vlastní živnost jako účetní, případně hledat práci v některé z účetních firem.

Rekvalifikační kurz účetnictví může být výhodnou volbou zejména pro nezaměstnané evidované na Úřadu práce – těm může ÚP zaplatit nejen kurz, ale také náklady s ním spojené, například na dojíždění. Při rekvalifikaci je rovněž možné pobírat podporu při rekvalifikaci.

Online kurzy účetnictví

Pokud jste časově vytížení a nemůžete nebo nechcete na kurz docházet osobně, řešením pro vás mohou být online kurzy účetnictví. Existují i takové, které jsou přímo obdobou rekvalifikačních kurzů. Dále pak naleznete bezpočet výukových stránek, které vám se studiem účetnictví mohou pomoci. Některé jsou zdarma, jiné placené. Na internetu si rovněž můžete stáhnout přímo programy určené pro výuku účetnictví.

Ohodnoťte tento článek:
1,8
Právě čtete

Jak se naučit rychle účetnictví? Využijte rekvalifikační kurzy či studium online