Menu
StudentMag
Studentský život

Jak se naučit disciplíně? 6 tipů, které vám pomohou plnit povinnosti

Adéla Lišková

Adéla Lišková

27. 9. 2017

Dodržování disciplíny je nezbytným předpokladem k tomu, abyste zvládli to, co jste si naplánovali a splnili si své sny. Lenost je však těžkým soupeřem, který vám snadno zabrání být úspěšnými. Jak se naučit disciplíně? Přinášíme vám ověřené tipy.

1. Jak na disciplínu – neodkládejte povinnosti

Nejčastěji povinnosti odkládáme s tím, že na ně teď zkrátka nemáme náladu. To není nic jiného než obyčejná prokrastinace. Ale vážně si myslíte, že budete mít někdy náladu dělat něco, co se vám dělat nechce? Spíše ne. Navíc si uvědomte, že dokud danou věc neuděláte, bude neustále strašit ve snech a tak si to své volno stejně neužijete. Proto si sedněte a udělejte to.

2. Jak se naučit disciplíně – motivace

My víme – neodkládat povinnosti, to se lehko řekne, ale těžko udělá. Abyste to zvládli, je důležité myslet na to, co vám vaše snažení přinese. Už to, že úkoly na dnešní den splníte, je vlastně super – po zbytek dne už máte volno a můžete dělat, co vás baví, třeba si číst oblíbenou knížku. Ještě lepší motivací jsou pak dlouhodobější cíle – například budování vaší kariéry.

3. Jak na disciplínu – odměny a tresty

Co se týče motivace, můžete využít jak pozitivní motivaci, tak negativní. Na každého z nás více platí jiný typ. Zkuste je tedy zkombinovat a uvidíte. Za dobře odvedený úkol se odměňte – třeba novým kouskem do vašeho šatníku nebo dobrou večeří (pokud ovšem bojujete se sebeovládáním v rámci diety, na odměňování jídlem zapomeňte). A pokud jste se včera vykašlali na cvičení, pak není zbytí – prostě si to dnes dáte dvakrát.

4. Jak na sebeovládání – nebuďte příliš tvrdí

Možná to zní trošku divně, ale k tomu, abyste své povinnosti svědomitě plnili, je potřeba nebýt na sebe příliš přísní. Nenakládejte si na víc úkolů, než můžete zvládnout. Den má jen 24 hodin, do kterých vedle práce a školy musíte zakomponovat také volný čas, odpočinek a spánek. Jestliže pojedete v tempu, kdy vám nezbyde čas na trochu zábavy a oddychu, dlouho to nevydržíte. Jinými slovy – pokud toho budete chtít zvládat příliš, nezvládnete nakonec nic.

5. Jak se naučit disciplíně – plánujte chytře

Základem disciplíny a sebeovládání je dobrý plán – na každý den byste měli mít zhruba rozvrhnuto, co byste chtěli udělat. Ovšem je potřeba myslet na předchozí bod – nemějte nerealistické cíle. Spíše si dávejte menší, které snadno splníte. Budete mít radost, že jste to zvládli, což vás nakopne k dalším povinnostem.

6. Jak na disciplínu – od nejtěžšího

Co se týče pořadí úkolů, naplánujete si to tak, abyste se tomu nejtěžšímu věnovali v části dne, kdy jste nejproduktivnější. Pokud máte standardní pracovní dobu, pak to pro většinu lidí bývá dopoledne. Jestliže patříte k takovým, plánujte si tedy svůj pracovní den od toho nejtěžšího k tomu nejlehčímu.

Je ovšem potřeba vytipovat si tu vlastní správnou dobu i ve všem ostatním – pokud vám třeba vyhovuje učit se nebo cvičit večer, nelámejte to přes koleno a nenuťte se stávat v 6 ráno. Stačí vám jen najít rytmus, který vám bude vyhovovat, a toho se držet.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Právě čtete

Jak se naučit disciplíně? 6 tipů, které vám pomohou plnit povinnosti