Menu
StudentMag
Studium

Jak se naučit básničku? Známe techniku, s kterou zvládnete učení nazpaměť

Adéla Lišková

Adéla Lišková

15. 10. 2016

Jistě si pamatujete doby, kdy vás na základní škole nutili učit se nazpaměť básničky, které mnohdy nedávaly žádný smysl. Učení nazpaměť však využijete i jako středoškolák či vysokoškolák. Přinášíme návod, s kterými vám to půjde jedna báseň!

Jak se nejlépe naučit básničku?

Učení básničky je typickou věcí, kde se téměř nic nedá logicky obejít a zkrátka je nutné se ji nadrtit nazpaměť. Aby vám to šlo co nejlépe, budete k učení potřebovat vhodné prostředí – ideální prázdný pokoj, kde je absolutní klid a nikdo vás nebude rušit.

Také vy byste měli být plně uvolnění a soustředění výhradně na onu básničku. Není také na škodu naladit se na optimistickou vlnu a věřit, že se básničku opravdu naučíte. Motivace je důležitější, než si myslíte.

Jak se naučit básničku – hledejte smysl

Pokud jste již dokonale připraveni naučení, pohodlně se usaďte a přečtěte si název básně. Zkuste se zamyslet nad tím, o čem by tak mohla báseň být. Ideální je, pokud si název básně spojíte s nějakými pocity a emocemi. Potom si báseň dvakrát potichu a pomalu přečtěte. Trefili jste se? Pokud ne, nevadí. Při čtení se v básni snažte objevit nějaký příběh.

I když text básniček, zejména těch lyrických, mnohdy na první pohled žádný smysl nedává, snažte se ho v ní najít. I lyrické básně mají svůj příběh, anebo je v nich minimálně ukryta nějaká symbolika. Náš mozek je lépe uzpůsoben na pamatování si smysluplných věcí než „nesmyslů“ zpaměti. Proto čím více logiky v básni najdete, tím rychleji se vám podaří se jí naučit. Přitom ani není důležité, aby to básník myslel zrovna tak, jak to chápete vy. Důležité je, že logická posloupnost a příběh výrazně usnadňují učení.

Jak se naučit báseň – zjednodušte si to

Nyní můžete přejít k neoblíbenému „šrocení“ nazpaměť. Je chybou začít se nazpaměť učit celou báseň. Daleko vhodnější je si to zjednodušit – rozdělte si tedy báseň na kratší úseky, které po pár přečtení zvládnete uchovat v mysli. U básně, která je rozdělená na verše a sloky – zkrátka postupujte například po čtyřech verších či jedné sloce.

Jak se nejrychleji naučit básničku – čtěte nahlas

Nejprve si sloku přečtěte dvakrát potichu a v duchu si představujte věci, o kterých se tam píše. Poté si sloku přečtěte znovu, avšak zahrajte si na profesionálního recitátora a přečtete ji nahlas. I když se vám to může zdát směšné, doprovázejte svůj projev adekvátními gesty. Uvidíte, že si to pak lépe zapamatujete.

Poté si sloku ještě několikrát přečtěte potichu a následně se ji snažte odříkat nazpaměť. Až to zvládnete bez chyby, dejte si 2 minuty pauzu a pokračujte na další sloku. Až dokončíte poslední sloku, přečtete si několikrát celou báseň a poté jí odříkejte celou nahlas.

Ohodnoťte tento článek:
3,9
Právě čtete

Jak se naučit básničku? Známe techniku, s kterou zvládnete učení nazpaměť