×
StudentMag

Jak se naučit básničku? Známe techniku, s kterou zvládnete učení nazpaměť

Jak se naučit básničku
Zdroj: Pixabay

Jistě si pamatujete doby, kdy vás na základní škole nutili učit se nazpaměť básničky, které mnohdy nedávaly žádný smysl. Učení nazpaměť však využijete i jako středoškolák či vysokoškolák. Přinášíme návod, s kterými vám to půjde jedna báseň!

Jak se nejlépe naučit básničku?

Učení básničky je typickou věcí, kde se téměř nic nedá logicky obejít a zkrátka je nutné se ji nadrtit nazpaměť. Aby vám to šlo co nejlépe, budete k učení potřebovat vhodné prostředí – ideální prázdný pokoj, kde je absolutní klid a nikdo vás nebude rušit.

Také vy byste měli být plně uvolnění a soustředění výhradně na onu básničku. Není také na škodu naladit se na optimistickou vlnu a věřit, že se básničku opravdu naučíte. Motivace je důležitější, než si myslíte.

Jak se naučit básničku – hledejte smysl

Pokud jste již dokonale připraveni naučení, pohodlně se usaďte a přečtěte si název básně. Zkuste se zamyslet nad tím, o čem by tak mohla báseň být. Ideální je, pokud si název básně spojíte s nějakými pocity a emocemi. Potom si báseň dvakrát potichu a pomalu přečtěte. Trefili jste se? Pokud ne, nevadí. Při čtení se v básni snažte objevit nějaký příběh.

I když text básniček, zejména těch lyrických, mnohdy na první pohled žádný smysl nedává, snažte se ho v ní najít. I lyrické básně mají svůj příběh, anebo je v nich minimálně ukryta nějaká symbolika. Náš mozek je lépe uzpůsoben na pamatování si smysluplných věcí než „nesmyslů“ zpaměti. Proto čím více logiky v básni najdete, tím rychleji se vám podaří se jí naučit. Přitom ani není důležité, aby to básník myslel zrovna tak, jak to chápete vy. Důležité je, že logická posloupnost a příběh výrazně usnadňují učení.

Jak se naučit báseň – zjednodušte si to

Nyní můžete přejít k neoblíbenému „šrocení“ nazpaměť. Je chybou začít se nazpaměť učit celou báseň. Daleko vhodnější je si to zjednodušit – rozdělte si tedy báseň na kratší úseky, které po pár přečtení zvládnete uchovat v mysli. U básně, která je rozdělená na verše a sloky – zkrátka postupujte například po čtyřech verších či jedné sloce.

Jak se nejrychleji naučit básničku – čtěte nahlas

Nejprve si sloku přečtěte dvakrát potichu a v duchu si představujte věci, o kterých se tam píše. Poté si sloku přečtěte znovu, avšak zahrajte si na profesionálního recitátora a přečtete ji nahlas. I když se vám to může zdát směšné, doprovázejte svůj projev adekvátními gesty. Uvidíte, že si to pak lépe zapamatujete.

Poté si sloku ještě několikrát přečtěte potichu a následně se ji snažte odříkat nazpaměť. Až to zvládnete bez chyby, dejte si 2 minuty pauzu a pokračujte na další sloku. Až dokončíte poslední sloku, přečtete si několikrát celou báseň a poté jí odříkejte celou nahlas.

4/5 - (24 votes)

4/5 - (24 votes)


7 Komentáře Jak se naučit básničku? Známe techniku, s kterou zvládnete učení nazpaměť

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..