Menu
StudentMag
Studium

Jak se efektivně učit slovíčka? Pomůže fantazie a šílené asociace

Redakce

Redakce

3. 4. 2013

Bojujete s cizími slovíčky? Už nemusíte. Pokud máte divokou fantazii, hravě je zvládnete. Připravili jsme pro vás několik tipů, jak se konečně snadno a rychle naučit cizí jazyk.

Osvojování si cizích jazyků skrývá mnohá dobrodružství, která dokážou v zoufalých studentech spolehlivě zvednout hladinu adrenalinu. Jejich základem jsou zákeřná, obtížně naučitelná slovíčka. Jak se tyto drobné elementy co nejsnadněji a nejefektivněji naučit?

Začněte záměrně chvíli přemýšlet v cizím jazyce a vyhledávejte si slova, která se vám hodí; pojmenovávejte věci kolem sebe. Spousta slovíček vám tak uvízne v paměti sama úplnou náhodou, bez učení a drilu.

Spojte si učení s činností

Podmínky úspěšného učení se u každého liší – někdo má radši klid a ticho, jiný si pouští hudbu nebo filmy. Zkuste při učení vykonávat nějakou jednoduchou činnost a látku si s ní spojit. Třeba si později vzpomenete, že při žehlení jste se učili slovíčka o jídle, a snadněji se vám vybaví.

Čtěte knížky, sledujte filmy (nejlépe s titulky v daném cizím jazyce) a poslouchejte hudbu. Soustřeďte se přitom na jednotlivá slova. Můžete si přeložit svou oblíbenou anglickou písničku a naučit se ji nazpaměť.

Vyhněte se biflování

Mechanicky opakovat z učebnice „pes – dog, kočka – cat“ je nejčastější a asi nejméně efektivní způsob učení slovíček. Nějakou dobu si je možná budete pamatovat, ale o dlouhodobém udržení v paměti se u většiny z nás mluvit nedá.

Udělejte si z učení zábavu, slova si nahlas opakujte nebo klidně zpívejte, případně vymýšlejte básničky.

Zapojte více smyslů

Lépe se pamatuje to, co vnímáte větším počtem smyslů zároveň. Kromě čtení nebo poslouchání slovíček je dobré psaní a kreslení. Učíte-li se například slova spojená se zahradou, namalujte si jí a popisujte. Někomu může pomoct i slovo pořád dokola opisovat na papír.

Spojte si slovo s představou

Slovíčka se snadněji naučíte, vytváříte-li si vtipné asociace, nejlépe co nejabsurdnější. Například anglické slovo „cat“ může připomínat české „kat“; představte si tedy výjev, kdy se kat chystá setnout nebohé kočce hlavu.

Kreativitě se meze nekladou. Vymýšlejte si různé triky k zapamatování slovíček, hrajte s kamarády známé hry, jako je „šibenice“ nebo „jméno, město, zvíře, věc“.

Jakýkoli kontakt s jazykem může být přínosný, vytěžte z něj co nejvíc. Vždyť kolik řečí znáš, tolikrát jsi člověkem!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak se efektivně učit slovíčka? Pomůže fantazie a šílené asociace