Menu
StudentMag
Jak se dostat na vysokou školu

Jak se dostat na VŠUP či na UMPRUM. Začněte kariéru umělce správně

Klára Hyláková

Klára Hyláková

20. 2. 2017

VŠUP nebo UMPRUM, obojí označení stojí za Vysokou školou uměleckoprůmyslovou v Praze. Ta se soustředí na design umění i návrhářství. Jak se na tuto univerzitu dostat?

Umělecko průmyslová vysoká škola je jednou z nejpreštižnějších uměleckých univerzit v České republice, kde lze studovat design nebo třeba fotografii. Budova UMPRUM sídlí na náměstí Jana Palacha, hned naproti Rudolfinu a vedle Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Pojďte se podívat, jak u přijímacích zkoušek na VŠUP uspět a co zde lze studovat.

Programy na VŠUP

Jak jsme již zmiňovali, na UMPRUM lze studovat téměř všechny obory spojené s designem a uměním. Za zmínku určitě stojí následující programy:

 • Architektura
 • Grafický design a vizualizace
 • Ilustrace a grafika
 • Design nábytku a interiéru
 • Design oděvu a obuvi
 • Módní tvorba
 • Tvorba písma a typografie
 • Keramika a porcelán
 • Sklo
 • Produktový design
 • Průmyslový design
 • Filmová a televizní grafika

Na této univerzitě najdete v zásadě jak bakalářské, magisterské, tak i doktorské programy. Všechny programy jsou pouze prezenční.

Bakalářské studium je čtyřleté, to magisterské pak často dvouleté, tříleté nebo šestileté bez bakalářského mezistupně. Po vystudování získáváte umělecké tituly, tedy BcA. nebo MgA.

Přijímací řízení na UMPRUM

Přijímací řízení na UMPRUM je o něco delší, než na jiných vysokých školách. Termín pro podání přihlášek je zde už v listopadu a celé přijímací řízení pak začíná na počátku února.

Přijímací řízení se skládá hned z několika fází. Jako první budete muset podat elektronickou přihlášku, jejíž součástí je také CV, motivační dopis a různé povinné přílohy, které se liší pro každý program. Kromě elektronické registrace pak budete muset podat přihlášku i papírově. Tu můžete odevzdat na podatelně univerzity nebo zaslat poštou.

Přijímací řízení začíná prvním kolem, ve kterém se hodnotí vaše portfolio dosavadní umělecké tvorby. Je vhodné se na tuto část připravovat delší dobu, někdy i po dobu celého středoškolského studia. Dále vás čeká výtvarný úkol, na který se dostavíte do budovy VŠUP. Zde odevzdáte ukázky své tvorby a následně pak budete vypracovávat tříhodinovou uměleckou práci. Pomůcky si musíte donést sami, včas budete ovšem uvědoměni, jaký typ potřeb si máte přinést.

Pokud budete kladně zhodnoceni u obou těchto částí, čeká vás ještě finální test z dějin umění a historie a také ústní pohovor, který bude zaměřen na vaši motivaci ke studiu.

Příprava na studium UMPRUM

Počet přihlášených a přijatých studentů na Vysoké škole uměleckoprůmyslové se výrazně liší a každý rok se tam dostanou jen ti nejtalentovanější.

Jako nejlepší přípavu doporučujeme studium umělecké střední školy a hlavně angažovanou práci ve vašem vysněném oboru. Nejenže získáte již nějakou praxi, ale také cenné položky do životopisu a portfolia.

UMPRUM pořádá také kurzy pro veřejnost. Ty jsou cenově v rozmezí 4000 – 7000 Kč s tím, že pro studenty SŠ i VŠ lze uplatnit slevu 20%. Tyto kurzy ovšem nejsou přípravou na následující studium, jedná se pouze o zájmový kurz pro laiky. I tak vám ovšem můžou hodiny něco dát a můžete se také spojit s místními pedagogy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak se dostat na VŠUP či na UMPRUM. Začněte kariéru umělce správně