Menu
StudentMag
Studium

Jak se dostat na práva? Vyplatí se trénovat testy

Adéla Lišková

Adéla Lišková

5. 3. 2016

Práva patří k nejvyhledávanějším vysokoškolským oborům, a tak nikoho nepřekvapí, že uchazečů je mnohonásobně víc než míst. Jak být mezi těmi šťastnými?

1. Vyberte si fakultu

Magisterský obor Právo v České republice nabízejí 4 veřejné vysoké školy. Jedná se o právnické fakulty pražské Univerzity Karlovy, plzeňské Západočeské univerzity, brněnské Masarykovy univerzity a olomoucké Univerzity Palackého. Prvně byste se tedy měli rozhodnout, na kterou z nich se vlastně chcete vydat. To je totiž pro vaši přípravu určující.

2. Příjímací zkoušky

Pokud už víte, kam podáte přihlášku, zjistěte si kdy a z čeho se na vaši vysněnou fakultu dělají přijímačky. Pokud se chcete dostat na pražská, plzeňská či olomoucká práva, čekají vás známé Scio testy.

Na všech třech musíte projít testem obecných studijních předpokladů (OSP), v Praze a v Olomouci navíc testem ze základů společenských věd (ZSV). Brněnská Masarykova univerzita používá vlastní Test studijních předpokladů (TSP).

3. Trénujte testy

Jak OSP, tak TSP jsou testy zaměřené především testování inteligence a logického myšlení. Přesto se zde vyplatí důkladná příprava a to nejlépe v podobě trénování na starších zadáních testů (ty lze i s řešením objednat na internetu).

Je to proto, že u těchto testů je velmi důležitá (a možná i nejdůležitější) rychlost. Úlohy nejsou těžké, pokud by na test bylo neomezené množství času, spousta lidí by ho měla celý správně. Ale úloh je tolik, že na každou máte třeba jenom minutu. Na moc přemýšlení tak prostě není čas.

Zadání ovšem bývají co se týče principu úloh dost podobná těm z minulých let, a tak se vyplatí vyzkoušet si jich co nejvíce. Postupně vám to půjde rychleji a rychleji, jelikož si najdete své způsoby, jak jednotlivé typy úloh řešit. Pokud vás nějaké zdržují, je dobré se zeptat třeba spolužáků, jak by je řešili oni a třeba se inspirovat.

4. Dávejte pozor ve škole

Pokud vás čeká test ze Základů společenských věd, je samozřejmě dobré dávat při tomto předmětu pozor ve škole. Vyplatí se také zvolit si ho jako maturitní – zabijete dvě mouchy jednou ranou. Na učení si můžete pořídit nějakou učebnici určenou k přípravě na maturitu.

Do okruhů testu ZSV Scio ovšem patří i moderní dějiny, které se většinou na střední škole neučí v ZSV, nýbrž v dějepisu. Proto se v posledním ročníku zaměřte i na něj. Při studiu práv se vám to ostatně neztratí.

5. Mimořádná bonifikace

Některé fakulty přidávají ve výběrovém řízení mimořádné body uchazečům, kteří splní nějaké zvláštní podmínky. Ty mohou klidně rozhodnout o vašem (ne)úspěchu. Snažte se je tedy získat. Pražská práva dávají mimořádné body za vyznamenání z maturity a za certifikát z jazyka, plzeňská zase za absolvování kurzu Celoživotního vzdělávání.

Ohodnoťte tento článek:
4,8
Právě čtete

Jak se dostat na práva? Vyplatí se trénovat testy