Menu
StudentMag
Studium

Jak se dostat na Masarykovu univerzitu. Seznamte se s přijímacím řízením

Redakce

Redakce

12. 11. 2016

Připravte se na TSP. Test studijních předpokladů se skládá ze 60 otázek rozdělených do 6 subtestů – verbálního, numerického, analytického a kritického myšlení, prostorné představivosti a kulturního přehledu.

Čas na zodpovězení všech 60 otázek je stanovený na 100 minut. Většina otázek ze zadání TSP je pokládána v češtině, v testu však narazíte i na několik otázek položených v angličtině. Jejich počet odpovídá počtu subtestů TSP, připravte se tedy na šest otázek v AJ, v každém ze subtestů bude jedna.

Bodování testu všeobecných předpokladů

Za správně zodpovězenou otázku získáte coby uchazeč jeden bod. Pokud zodpovíte některou otázku chybně, odečte se vám čtvrtina bodu. Pokud tápete, jakou odpověď z uvedených možností zvolit za správnou, zvažte, zda budete riskovat ztrátu čtvrtiny bodu náhodným vyplněním odpovědi, nebo políčko odpovědi necháte volné. Zvolením druhé alternativy bod sice nezískáte, ale ani neztratíte.

Jak budu přijat na Masarykovu univerzitu

Vaše přijetí na univerzitu závisí na výši výsledného percentilu. Výše percentilu, které musíte dosáhnout, není stanovena univerzálně pro všechny obory stejně, je individuální. Prostudujte si tedy podmínky přijetí konkrétního oboru, na který se hlásíte; zde se dočtete o požadované výši percentilu nutného pro přijetí.

Přihláška na Masarykovu univerzitu

Vyplňte a zašlete přihlášku ke studiu elektronickou formou. Podávat přihlášky můžete od 1. listopadu 2016. Nejzazší termín odeslání přihlášky v 1. kole přijímacích řízení je 28. února 2017. Abyste byli zařazeni do kategorie uchazečů o studium, je třeba uhradit poplatek, který činí 400,-. Cena poplatku se v několika oborech liší;  za přihlášku na fakultu sociálních studií zaplatíte 300,- , v případě podání přihlášky na fakultu sportovních studií je třeba uhradit částku 550,-. Cena přihlášky na filozofickou fakultu je 500,- a za zaslání přihlášky na pedagogickou fakultu zaplatíte 450,-.

Kurzy na přípravu na přijímací zkoušky

Pokud byla z vaší strany řádně vyplněná přihláška zaslána a požadovaná částka uhrazena, nezbývá, než čekat na dopis z univerzity. Škola vám poštou zašle pozvánku k přijímacím zkouškám. Pokud nechcete nechat nic náhodě a samostudium vám nevyhovuje, absolvujte kurz TSP, odborný kurz, sportovní přípravu na přijímací zkoušky; na webu školy naleznete odkaz na pořádané kurzy.

Dostavte se na přijímačky, které budou probíhat 6,-7. května 2017 nejen v Brně, ale i dalších městech České republiky, a také na Slovenku. Jako první vás bude čekat vyplnění Testu studijních předpokladů a dle konkrétních oborů případně i individuální oborové testy. Přesné termíny a podmínky pro jejich splnění naleznete na webu školy daného oboru.

Výsledky přijímacích zkoušek na MU

Ke zveřejnění výsledků a výše získaného percentilu on-line dochází do týdne od složené zkoušky. Následně budete moci nahlédnout do svých výsledků TSP, které budou k dispozici on-line na vaší e-přihlášce. V případě OT/ Oborových testů se čas zvěřejnění výsledků liší; záleží na době zasedání přijímací komise.

Odvolání

V případě, že se na vás štěstí neusměje a nebudete přijati, ještě není nic ztraceno. Pokud si po prostudování vašich odpovědí nejste jisti, zda se při vyhodnocování vašeho testu postupovalo správně, lze podat odvolání proti rozhodnutí. Není pravidlem, že všichni, kteří se na školu dostanou, na univerzitu nastoupí. Je celkem pravděpodobné, že dle pořadí získaného percentilu místo toho, kdo nenastoupí, můžete zaujmout právě vy. A pokud ne, vždycky to můžete zkusit za rok.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak se dostat na Masarykovu univerzitu. Seznamte se s přijímacím řízením