Menu
StudentMag
Jak se dostat na vysokou školu

Jak se dostat na ČZU neboli Českou zemědělskou univerzitu?

Klára Hyláková

Klára Hyláková

3. 2. 2017

ČZU je veřejnou vysokou školou v České republice, která se věnuje zemědělským oborům. Jaké programy zde najdete a jak se na ČZU dostat?

Česká zemědělská univerzita sídlí hlavně v Praze, v kampusu s názvem Suchdol. V angličtině se pro ČZU používá název Czech University of Life Sciences. I díky různým výměnným pobytům budete mít velkou šanci nejen potkat spolužáky z různých zemí, ale také sami na Erasmus vycestovat.

Univerzita sama o sobě je to velmi živá – během studia můžete například asistovat výrobě piva ve vlastním minipivovaru Suchdolský Jeník. Škola také vyrábí víno z vinařství u Mělníka, obhospodařuje lesní plochy po celé republice nebo vysazuje stromy, a to jak v areálu kampusu, tak i v jiných oblastech republiky.

Podívejme se nejprve, které všechny fakulty na ČZU jsou:

  • Provozně ekonomická fakulta
  • Fakulta agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů
  • Technická fakulta
  • Fakulta lesnická a dřevařská
  • Fakulta životního prostředí
  • Fakulta tropického zemědělství
  • Institut vzdělávání a poradenství

Každá fakulta a i jejich vlastní programy uplatňují u přijímacího řízení svůj vlastní postup. Každá fakulta si sestavuje vlastní test, na základě kterého přijímají potenciální studenty. Okruhy testů jsou různé dle vybraného oboru – někde vás bude čekat matematika, biologie, chemie nebo třeba test z cizího jazyka. Univerzita také nabízí několik desítek vyučovaných oborů v angličtině. Právě pro ty budete muset navíc u přijímacích zkoušek prokázat znalost splněním testu.

Na stránkách vámi vybrané fakulty pak také naleznete spoustu ukázkových testů, studijních okruhů a doporučenou literaturu. Vlastní přípravné kurzy ovšem nepořádá.

V případě dobrých studijních výsledků na střední škole a u maturity můžete také na některé obory nastoupit bez přijímacích zkoušek. Těmi programy jsou pak některé obory na Fakultě lesnické a dřevařské nebo na Technické fakultě.

Pokud jste navíc během střední školy soutěžili v různých olympiádách či soutěžích a získali dobré umístění, ČZU vás také přijme bez povinnosti složení přijímacího testu. Tito studenti navíc získají po dobu prvního roku studijní stipendium. Které soutěže se uvádějí jako relevantní najdete na této stránce.

Pro více informací o studiu se podívejte na www.studuj.czu.cz.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak se dostat na ČZU neboli Českou zemědělskou univerzitu?