Menu
StudentMag
Studium

Jak probíhají přijímačky na politologii? Známe 4 typy zkoušek

Denisa Stromecká

Denisa Stromecká

15. 11. 2013

Je tu začátek listopadu a mnohé bolí hlava z toho, že již za necelých 6 měsíců budou skládat maturitní zkoušku. Ale daleko víc lidí si třídí v hlavě myšlenky, co budou dělat po maturitě. Proč nezkusit studium politologie? Podívejte se na 4 typy přijímaček.

Na každé vysoké škole chtějí v přijímacích zkouškách něco jiného. Zde je souhrn všech přijímacích testů a zároveň tipy, jak na ně.

1. Národní srovnávací zkoušky (NSZ)

Společnost Scio vypisuje každý rok hned několik termínů NSZ (národních srovnávacích zkoušek). Nepovede-li se vám tedy test tak, jak byste si představovali, hned napoprvé, můžete zkusit štěstí znovu. Několikrát. Testy se skládají z všeobecného přehledu, z porozumění textu, matematiky a češtiny.

Scio připravuje i přípravné kurzy, kde se dozvíte, jak tyto testy zvládnout co nejlépe.

Jsou dva druhy NZS – OSP (obecné studijní předpoklady) a ZSV (základy společenských věd), které čerpají hlavně z učiva střední školy.

2. Všeobecný přehled

U těchto testů je třeba především dívat se na televizní zpravodajství, číst noviny, sledovat okolní dění a dávat pozor při společenskovědních předmětech na vaší střední škole. Testy převážně čerpají z toho, co se zrovna ve světě děje, a požadují znalost základní oborové terminologie.

3. Pohovor

Všeobecné znalosti o politice, historii a vůbec světě kolem vás jsou očekávány i u ústního pohovoru. Připravte si navíc i odpověď na otázku, proč vlastně politologii chcete studovat, čím vás zaujal právě tento obor a jak byste s ním v budoucnosti chtěli naložit.

4. Jazykové testy

Znalost alespoň jednoho světového jazyka je alfou a omegou snad všech škol. Za jazykové testy navíc lze získat opravdu velký počet bodů, jenž vám může výrazně pomoci v celkovém skóre. Proto na jazyky nekašlete a pokud si v nich nejste jistí, najděte si dobré jazykové kurzy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak probíhají přijímačky na politologii? Známe 4 typy zkoušek