×
StudentMag

Jak přejít z prezenčního studia na kombinované? Nepropásněte termín

FOTO: Studenti na schodech
Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

Dostali jste lákavou nabídku a chcete při studiu pracovat na plný úvazek? Nebo ani nemáte na výběr? Poradíme vám, jak přestoupit z prezenční formy studia na kombinovanou.

FOTO: Studenti na schodech
Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

Ať už jste ke studiu v kombinované formě nuceni okolnostmi, nebo chcete dobrovolně nastoupit do zaměstnání, přestup není možný ze dne na den. Musíte nejprve splnit několik podmínek, které vyžaduje konkrétní škola či fakulta.

Existuje váš obor v kombinované formě?

Především musí být váš obor akreditován i v kombinované formě studia, jinak vám nebude přechod vůbec umožněn. V krajním případě lze zvolit příbuzný obor, který se vyučuje kombinovaně.

Akreditaci vybraného oboru můžete zjistit jednoduše v informacích pro nové uchazeče s přehledem nabízených oborů. Ty jsou obyčejně dostupné v informačních brožurách a na webových stránkách fakult. Další možností je vyhledat obor ve studijním informačním systému školy (ve STAGu, ISu, SISu a dalších oblíbených aplikacích).

Písemnou žádost vyzvednete na studijním

O přechod z prezenčního na kombinované studium musíte požádat písemně a žádost odeslat na adresu studijního oddělení, nebo jej osobně předat vám přidělené referentce.

Na studijním oddělení si můžete vyzvednout i formulář žádosti, velmi často bývá také volně ke stažení na webových stránkách školy. Kromě osobních údajů, jako je jméno, číslo studenta, datum narození a kontaktní adresa, se do žádosti uvádí akademický rok, semestr a studovaný obor.

Významnou část představuje zdůvodnění žádosti. Oprávněným důvodem může být například zmiňovaný nástup do zaměstnání nebo na rodičovskou dovolenou. Své zdůvodnění formulujte jako stručný a zároveň souvislý text.

Kombinované studium začíná v následujícím semestru

Studentem v kombinované formě se nestáváte okamžitě. Změnit formu studia lze pouze v době před začátkem semestru, v němž chce student přestoupit. Termín zahájení a ukončení semestru najdete v harmonogramu vaší fakulty.

Studenti Fakulty humanitních studií UK například mohou měnit formu studia (pro přestup v následujícím zimním semestru) od 1. září do konce zkouškového období v letním semestru.

Pozor na rozšiřující podmínky fakult

Ve většině případů musíte rovněž splnit podmínky pro postup do další fáze studia (získat počet kreditů, absolvovat postupové předměty a jiné). Odevzdanou žádost zpravidla posuzuje vaše domovská katedra a proděkan pro studium na dané fakultě.

Některé vysoké školy mohou přihlížet k dalším faktorům – nejčastějším z nich bývají studijní výsledky. Vždy si proto na studijním oddělení předem zjistěte termíny a všechny podmínky pro přechod z prezenčního na kombinované studium. Mějte na paměti, že pravidla přestupů na vaší vysoké škole se mohou od ostatních částečně lišit.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..