×
StudentMag

Jak napsat rychle a úspěšně seminární práci: Vyhněte se plagiátorství

Shoda podnětu s přísudkem a koncovky sloves

Seminární práce je náročnou zkouškou studenta, prověřuje znalost tématu i schopnost psát odborný text. Studenty stojí mnoho úsilí. Připomeňme si, jak při psaní postupovat a čemu se vyhnout.

FOTO: Psací potřeby
Ilustrační foto, Zdroj: sxc.hu

Největší chybou při psaní seminární práce je plagiátorství. Tohle kopírování či vydávání cizí práce za svou je sice úsporou času, ale vede ke špatnému hodnocení a v některých případech dokonce i k ukončení studia. Soustřeďme se jen na vlastní práci s citacemi a odkazy na jiné práce, na jiné autory.

Výběr tématu je klíčový

Velkou pozornost musíme věnovat samotnému výběru tématu. Aby nebylo pojato příliš široce, ale ani příliš úzce. K dané problematice také potřebujeme dostatečné množství literatury, ve které se musíme zorientovat a nastudovat ji. Abychom si ušetřili čas, je potřeba si vše předem promyslet, vytvořit plán, sepsat pracovní osnovu. Zajistíme si tím tematickou návaznost jednotlivých kapitol.

Stavba seminární práce

V úvodu formulujeme svou hypotézu, předpoklad, očekávání. V hlavní části hypotézu porovnáme s nastudovanou literaturou. Nevytváříme však kompilát. Nelepíme k sobě texty různých autorů, abychom je pak vydali za své. Spíše komparujeme, porovnáváme různé zdroje, na něž v poznámce pod čarou odkazujeme. A především přidáváme vlastní názory a myšlenky. V závěru odhalíme vlastní výzkum, kterým podpoříme nebo vyvrátíme původní očekávání.

Zpětná kontrola

Práci si několikrát přečteme. Zaměříme se na kontrolu stylistickou, gramatickou i formální, abychom nezapomněli na případné přílohy práce a čestné prohlášení, že jsme práci vypracovali samostatně. Ke kontrole se vrátíme s odstupem času, třeba druhý den. Jistě najdeme chybu, kterou jsme dříve pro únavu přehlédli.

I když vás bude tlačit čas, mějte na paměti, že plagiátorství je trestný čin a rozhodně by se vám nemusel vyplatit. Pečlivě citujte a na kontrolu zdrojů si vyhraďte čas navíc. Pokud se na psaní nemůžete soustředit, zavřete se do studovny, kde je člověku mezi pilnými spolužáky trapné nic nedělat.

Jak se Vám líbil tento článek?

Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..