Menu
StudentMag

Jak napsat motivační dopis na vysokou školu?

S průvodním dopisem se setkáváme především v případě, že se ucházíme o zaměstnání. Některé vysoké školy však tento motivační dopis vyžadují spolu s přihláškou. Poradíme vám, jak by dopis měl vypadat a jak by měl na čtenáře působit.

Je to vaše vizitka

Motivační neboli průvodní dopis je prvotním kontaktem s vaší budoucí školou a měl by jasně definovat motivaci stát se studentem právě dané univerzity a dané fakulty. Jedná se o vaši nejlepší reklamu a vizitku, které je dobré věnovat dostatek času.

Zvolte správnou šablonu

Podobně jako životopis, i motivační dopis existuje v několika šablonách, které si můžete prohlédnout, a následně se držet jejich formátování. Vybrat si tak můžete z klasického profesionálního vzhledu, pro budoucí studenty IT a technologických oborů se hodí moderní šablona, kreativní podoba je zase ideální volba pro studenty výtvarných oborů. Zvolte si tedy vzhled dopisu podle toho, o jaké studium se ucházíte.

Formální dopis, žádná slohovka

Při psaní motivačního dopisu si dejte pozor na správnou délku. Maximální povolená prezentace vaší osoby bude na formátu A4, rozhodně se ale vyvarujte složitých souvětí. Věty by měly být krátké a úderné. Hovorová podoba jazyka není přípustná. Rozhodně je nejlepší, když průvodní dopis necháte projít korekturou a vyvarujete se tak chyb, které by mohly snížit vaši šanci na úspěch.

Aktuální údaje

Dopis by měl být aktuální a měl by obsahovat datum, které se bude shodovat s datem jeho odeslání příslušné fakultě. Pokud si tedy dopis napíšete dopředu, znovu si před jeho odesláním vytiskněte, položte na váš počítačový stůl a zkontrolujte, zda je opravdu aktuální.

V motivačním dopise byste měli jasně a stručně shrnout důvod, proč se hlásíte právě na danou školu a na daný obor. Vhodné je například uvést své zájmové kroužky nebo samostudium, které je s daným oborem spojeno.

Ohodnoťte tento článek:
2,7
Právě čtete

Jak napsat motivační dopis na vysokou školu?