Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

Jak napsat CV bez předchozích pracovních zkušeností?

Hledání první práce není nikdy snadné. Mezi vámi a vysněnou prací stojí kvalitně napsaný životopis, což pro studenta bez praxe nemusí být zrovna snadné. Jak tedy napsat poutavý životopis a jak správně napsat CV který potěší každého personalistu?

Jak sestavit skvělý životopis, když vám chybí praxe

Jak napsat životopis bez praxe? Nejdřív se zastavme u struktury a nezbytných náležitostí, které musí každé CV obsahovat. Personalisté dostávají denně desítky životopisů, ti v korporátech i stovky a musí se jimi rychle probrat a udělat první selekci. Pokud chcete zůstat v té hromádce, která postupuje dál, tak musíte dodržet strukturu na kterou jsou personalisté zvyklí.

První část stránky by měla být věnována vaší fotografii, jménu a pozici o kterou se ucházíte, a samozřejmě kontaktním údajům, aby se s vámi mohl personalista mohl rychle spojit. Nejčastější chybou jsou nevhodně zvolené fotografie, vyberte tu, která bude hovořit za vás.

Poté by měla následovat informace o speciálních dovednostech, které máte a které mohou hrát roli právě při výběru na pozici o kterou se ucházíte.

Následuje přehled pracovních pozic. V případě studentů, kteří zatím žádnou praxi nemají je dobré do životopisu doplnit celé vzdělání a dosažené tituly. Zde se mohou objevit také výjezdy v rámci Erasmu, nebo stáže.

TIP: Nastartujte svoji kariéru s námi.

Když nemám praxi, bude moje CV krátké a nevýrazné

Absolventi bez praxe mají určitou nevýhodu při sestavování svého životopisu, protože nemohou zabodovat praktickými zkušenostmi. Mohou ale zaujmout právě dosaženým vzděláním a vyzdvižením svých specifických schopností, které by pro vybranou pracovní pozici rádi nabídli. Budete si muset vzpomenout, co všechno jste za dobu studií dělali a co může personalista považovat za zajímavé.

Například, pokud se hlásíte do pozice, která bude mít za úkol administrativu a občas nějaké psaní, nezapomeňte uvést, že jste vedli školní noviny. Bude jasné, že si všímáte zajímavých témat a že umíte psát. Určitě také umíte i komunikovat s lidmi a diskutovat. Jestli jste byli aktivní ve školních radách nebo organizovali mimoškolní aktivity a vaše jméno se otisklo v historii školy, určitě o tom dejte vědět.

Věci, které životopis absolventa vyšvihnou o stupeň výš

I do životopisu studenta bez praxe patří zahraniční výjezdy na Erasmus, které dokládají, že cizí jazyk ovládáte i v praxi a umíte se bez problémů pohybovat v neznámém prostředí. Nezapomeňte ani na stáže, i kdyby trvaly jen tři měsíce, nebo nijak nekorespondovaly s vybranou pozicí. Personalista bude vědět, že jste přece jen získali nějaké pracovní návyky a práce s vámi bude snazší.

Do absolventského životopisu také zahrňte zkušenosti z dobrovolnictví. Dělat něco nad rámec svých povinností, a ještě zadarmo o vás hodně vypovídá. Blízko této práci pak mohou být třeba pozice vedoucích na dětských táborech, které by vás možná nenapadly, ale rozhodně sem patří. Převzít odpovědnost za deset dětí po dobu dvou týdnů jasně hovoří ve váš prospěch jako samostatném, zodpovědném a organizačně schopném člověku.

Nezapomeňte říct proč jste tím pravým kandidátem

Jestli máte opravdu o pozici zájem, dejte si trochu práce s tím, že se o firmě a jejím byznysu něco dozvíte. Pak se snažte najít to pravé ze svých schopností, v čem byste vynikli a díky čemu byste se této pozice s úspěchem zhostili. Hledejte to pravé, a určitě si odpusťte obligátní věty o tom, že jste flexibilní a máte tah na branku. Raději napište, že tahle práce by vás dovedla strhnout k maximálním výkonům, nebo že když vás práce baví, je vám koníčkem a podobně. Nebojte se být osobní, ale pozor na sentiment a přehnané citové zabarvení.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak napsat CV bez předchozích pracovních zkušeností?