Menu
StudentMag
Studentský život

Jak na prokrastinaci? Podívejte se na 5 tipů, které vám pomohou

Redakce

Redakce

21. 11. 2013

Blíží se zkouškové období, píší se průběžné testy a nastal konec odpočinku. Jenže pro většinu z nás je obtížné znovu se začít soustředit a pilně se učit. Nevím jak vy, ale já mám tendenci věci odkládat nikoli na zítřek, ale rovnou na pozítří. Jak proti tomu bojovat? Podívejte se na pět tipů.

FOTO: Propisky

Ilustrační foto. Foto: Vendula Pazderová, StudentMag.cz

1. Sepište si úkoly

Ať už musíte uklidit byt nebo se naučit na těžkou zkoušku, je vždycky lepší mít před sebou seznam úkolů, které vás čekají. Abyste měli jasnou představu, čemu se nevyhnete, je dobré mít seznam na viditelném místě. Alespoň vás to od odložení trochu odradí, protože kdo by se na to chtěl každý den koukat?

2. Rozvrhněte si čas

Možná to zní samozřejmě, ale doporučuji zhruba si rozpočítat čas na jednotlivé úkony. Respektive zamyslete se, kolik jste tomu ochotni věnovat času nebo kolik tomu musíte věnovat času. Hned budete mít jasnou vizi, kdy s tím začít. Zároveň si napište vedle všech úkolů datum, do kdy je musíte splnit.

3. Pozor na stres těsně před odevzdáním

Jestliže trpíte prokrastinací a rozhodli jste se udělat například seminární práci na poslední chvíli, nevyplatí se to. Musíte na to pořád myslet, ještě to nemáte hotové a přivádí vás to do zbytečného stresu. Zkrátka je lepší najít si den, který tím prostě „zabijete“, než se pak nervovat den před odevzdáním, že nemáte ani písmenko.

4. Odměňte se odpočinkem

Nejlepší proti prokrastinaci je vidina toho, že po splnění úkolu můžete odpočívat. Na nic nemyslíte, jen si pročistíte myšlenky, protože vy už to přece máte všechno hotové. Dopřejte si po práci zaslouženého odpočinku. Dodá vám to energii na další otravné věci, které vás čekají.

5. Malý odklad neznamená katastrofu

Výše uvedené čtyři tipy vás nemají nabádat k tomu, ať honem rychle zasednete ke stolu a všechno vypracujete, naučíte se a tak podobně. Upřímně řečeno, máloco stojí v životě za nervy, a učení nebo uklízení do toho nepatří. Proto když víte, že se to nezblázní a jste unavení, posuňte to. Ne na pozítří, ale třeba jen na zítřek.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak na prokrastinaci? Podívejte se na 5 tipů, které vám pomohou