Menu
StudentMag
Studentský život

Jak LED diody fungují? Konstrukce a provoz LED žárovky

Prakticky každý z nás má doma LED osvětlení, ale málokdo ví, jak LED diody fungují. Je tedy čas to dohnat. Zjistěte, z čeho je vyrobena typická LED žárovka a jak funguje.

Co označuje termín LED diody?

LED je zkratka pro light emitting diode, což jednoduše znamená light emitting diode. Taková dioda se skládá pouze z elektronických součástek a nemá vlákno – svítí v důsledku průtoku proudu zařízením. Díky tomu se LED diody během provozu nezahřívají a neplýtvají tak elektřinou na výrobu tepelné energie.

Proč LED diody nepotřebuji vlákno?

Jak již víte, LED diody využívají fenomén elektroluminiscence. Vychází z toho, že když se v zařízení vytvoří přebytek energie, dioda ji přemění na viditelné světlo. Konkrétně za to může mimo jiné speciální polovodičový čip z křemíku. Čím více energie do diody dodáme, tím intenzivněji bude svítit. Jelikož však LED diody nepřeměňují elektřinu na teplo, je měření jejich příkonu zbytečné. To vše proto, že ekvivalent LED 60W žárovky vyžaduje mnohem méně energie k výrobě stejného množství světla. Z tohoto důvodu je světelná účinnost LED vyjádřena v lumenech. LED diody si vyberte zde https://www.tme.eu/cz/katalog/led-diody_100684/.

Konstrukce LED žárovky – co kromě diod obsahuje?

LED diody jsou jen jedním z mnoha prvků skrytých v pouzdře LED žárovky. Navíc uvnitř najdeme:• Elektronické napájení skryté v rukojeti• Fosfory – v žárovkách vybavených modrými LED diodami přeměňují světlo na bílé. V současnosti je to stále méně obvyklé řešení, protože fosfory často nahrazují RGB diody, díky kterým lze produkovat světlo v jakékoli barvě.• Wi-Fi čipy – nacházejí se v moderních inteligentních žárovkách ovládaných pomocí aplikace.Jak víte, LED žárovky mohou mít různé tvary a vizuálně se neliší od tradičních žárovek. Princip činnosti je pokaždé stejný – světlo je vyzařováno jako výsledek toku elektřiny přes LED diody ve svítidle.

Jaké je světlo LED žárovek?

Energetická účinnost není jedinou výhodou LED světla. Kromě toho stojí za to vědět, že:

  • Díky použití technologie RGB mohou LED žárovky svítit v mnoha různých barvách a barevných teplotách. Díky tomu je snazší přizpůsobit osvětlení našim přirozeným potřebám – mnoho vědeckých studií ukazuje, že ráno nám vyhovuje jasné, chladné světlo a večer se nám snáze odpočívá v interiérech prosvětlených měkkým, teplé světlo.
  • V současnosti je lze použít i pro přenos dat (Li-Fi).
  • Standardem se pomalu stávají i chytré LED žárovky, které lze ovládat na dálku pomocí aplikací nebo hlasových asistentů. Je to možné díky unikátní struktuře LED žárovky a speciálním čipům zabudovaným v napájecím systému žárovky. Žádná jiná technologie osvětlení podobné inovace neumožňuje.
Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak LED diody fungují? Konstrukce a provoz LED žárovky