Menu
StudentMag
Studentský život

Jak kvalita spánku ovlivňuje učení

Opravdu se zvládneš na zkoušku naučit za jednu noc? Co se děje, když celou noc nespíš, a jak náš spánek ovlivňuje paměť a procesy učení? Poradíme ti, jak spát dobře, aby ti učení šlo lépe.

Jak nedostatek spánku ovlivňuje tělo a mysl

To, že celou noc nespíš, se dá zjistit nejen podle kruhů pod očima a unaveného obličeje. I při odběru krve se ti ukáží jiné hladiny hormonů než u odpočinutého člověka. To, že ses nonstop učil nebo učila pozná i tvůj zkoušející, jelikož se ti zpomalí reakce. A na co dalšího toto má efekt?

Budeš mít hlad, zvýší se ti cukr v krvi a oslabí imunita

Spánková deprivace ti zvýší hladinu ghrelinu. Tento hormon je pán hladu a ovlivňuje tvoji touhu k jídlu. Zároveň se ti ale sníží hormon s názvem leptin, který informuje tvůj mozek o tom, kdy už jsi plný. Proto nejen, že budeš jíst častěji, ale také toho sníš více. Při dlouhodobějším nedostatku spánku toto kombo vede k větší pravděpodobnosti obezity.

Dalším následkem nespaní je, že se ti zvýší hladina cukru v krvi. Příčina není zcela prokázána, ale spekuluje se, že se snižuje buď produkce inzulínu, nebo schopnost těla zjistit, kolik cukru v krvi koluje.

I po jedné probdělé noci se ti zpomalí imunitní systém. Studie vědců z univerzity Carnegie Mellon dokonce prokázaly, že člověk, který spí méně jak 6 hodin, má 4 krát větší riziko chřipky než lidé, kteří spí 8 hodin.

Nezapamatuješ si látku tolik

Neurovědci v čele s Matthew Walkerem uvádí, že spánek před učením dopomáhá k formování vzpomínek. Naopak spánek po učení je základem proto, aby se mohly nové informace ukládat a lépe sis je dokázal/a vybavit. To se na zkoušce celkem hodí, ne? Pokud nespíš, může se ti snížit schopnost naučit se nové informace až o 40 %. Vzpomínky se lépe ukládají při hlubokém spánku, proto je pro učení důležitá i kvalita spánku, která s hlubokým spánek souvisí.

Bojuj za A s kvalitním spánkem

Za noc by se ti měla 4 krát vystřídat fáze hlubokého a mělkého spánku, aby byl kvalitní. Jak toho dosáhnout?

  • Půl hodiny před spánkem vypni všechny obrazovky.
  • Choď spát a probouzej se zhruba ve stejný čas.
  • Dvě hodiny před spaním nedělej žádný sport.
  • Těsně před spaním vyvětrej.
  • Zatemni si ložnici a udržuj v ní teplotu okolo 18 stupňů.
  • Kup si levnou postel, ale investuj do kvalitní matrace.
  • Přestaň pít kafe na noc. Poslední kávu vypij 6 hodin před ním.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak kvalita spánku ovlivňuje učení