Menu
StudentMag
Studentské finance

Jak funguje studentská půjčka

Dnešní studenti mají poměrně vysoké náklady. Od základních, jako je bydlení a strava, po ostatní (ale také nezbytné), jako jsou internet, školní pomůcky a mnohdy i nutnost platit školné či poplatky spojené se studiem v zahraničí. Zjistěte, jak funguje studentská půjčka a jaké další možnosti v případě potřeby finančních prostředků jako student máte.

Kdo může žádat o studentskou půjčku?

Studentské půjčky jsou určené studentům středních, vyšších odborných a vysokých škol a mnohdy nabízejí atraktivní podmínky – například možnost předčasného splacení úvěru bez dalších poplatků.

Jaké jsou podmínky pro získání studentské půjčky?

Abyste mohli získat studentskou půjčku, musíte splňovat tyto podmínky:

  • věk 18–26 let,
  • doložit platné potvrzení o studiu,
  • doložení nějakého příjmu (lze využít i ručitele).

Jak probíhá splácení studentské půjčky

Velkou výhodou studentských půjček je možnost splácet pouze úroky, a to až do doby, než ukončíte studium. Když si tedy například vezmete půjčku v prvním ročníku vysoké školy, můžete po dobu 5 let splácet pouze úroky a jistinu začnete splácet po nástupu do zaměstnání.

V Česku není příliš mnoho poskytovatelů studentských půjček. Jedním z mála je například Komerční banka. Ta nabízí půjčku pro studenty Gaudeamus, a to až do výše 600 000 Kč. Studenti ji mohou využít k úhradě školného, na nákup školních pomůcek, počítače, mobilu nebo třeba vzdělávacích kurzů.

Alternativy ke studentským půjčkám

Pokud jako zletilý student potřebujete menší finanční rezervu, můžete využít i kontokorent nebo kreditní kartu.

Kontokorent se sjednává jako doplněk k běžnému účtu a umožňuje jeho přečerpání. Můžete jít tedy na svém účtu do povoleného minusu.

Při placení kreditní kartou čerpáte peníze půjčené od banky. Jde v podstatě o úvěr, který vám banka poskytuje bez toho, aniž byste o něj museli opakovaně žádat. Při zakládání kreditní karty si stanovíte limit, do kterého můžete půjčku čerpat. Výhodou je i bezúročné období které je obvykle 45 dnů. Když si pohlídáte termíny nebo si nastavíte inkaso a splatíte tak kreditní kartu včas, neplatíte za zapůjčené peníze žádné úroky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak funguje studentská půjčka