Menu
StudentMag
Studentský život

Jak dodržet předsevzetí? Známe 5 rysů, které musí mít splnitelný záměr

Redakce

Redakce

1. 1. 2014

Nový rok se blíží a vy přemýšlíte o tom, jaké novoroční předsevzetí si vybrat? Stává se vám často, že hned během ledna na své novoroční předsevzetí zapomenete a ztratíte tak motivaci ho uskutečnit? Vyvedeme vás z omylu a poradíme vám, jak svého novoročního předsevzetí zaručeně dosáhnout.

Mnoho lidí vnímá nový rok jako dobrou příležitost k novým začátkům. Proto si dáváme novoroční předsevzetí, aby nám pomohlo v životě něco změnit a dostatečně nás motivovalo předem stanoveného cíle dosáhnout.

Dospěli jste k závěru, že dávat si novoroční předsevzetí nemá vlastně smysl? Aby se nám však podařilo cíle dosáhnout, musí novoroční předsevzetí splňovat 5 základních rysů.

1. Specifický

Abychom mohli své novoroční předsevzetí splnit, musí mít konkrétní, specifický cíl. Dosažení cíle by také mělo být jednoduché, každá složitost představuje zbytečnou komplikaci. Pokud je dosažení cíle pro nás příliš komplikované, ztrácíme chuť a motivaci cíle dosáhnout.

Při stanovování novoročního předsevzetí bychom si tedy měli umět odpovědět na tyto otázky: Co se má udělat? Proč se to má udělat? Kdo to má udělat? Kde to má proběhnout?

2. Měřitelný

Zadaný úkol musí být měřitelný. Důležité je tedy zamyslet se nad tím, kolik času, prostředků a energie je potřeba k dosažení cíle? Jak poznám, že jsem cíle dosáhl a úkol splnil? Pokud si jako předsevzetí dám, že se naučím anglicky, jak poznám, že jsem cíle dosáhl? Jakmile se naučím první lekci v učebnici? Jakmile budu schopen komunikovat v angličtině s přáteli? Nebo jakmile si přečtu první anglickou knihu?

3. Akceptovaný

Úkol, který nechápeme, není pro nás dostatečně atraktivní nebo v něm nevidíme smysl, máme tendenci odsouvat až do aleluja. Pokud si dáte jako předsevzetí, že se naučíte anglicky, ale nevíte, kde byste ve svém okolí angličtinu uplatnili, pak ho pravděpodobně nesplníte.

Dávejte si tedy jen předsevzetí, o která opravdu stojíte a která jsou pro vás dostatečně motivující.

4. Reálný

Novoroční předsevzetí musí být také reálné.  Musíte být přesvědčeni o tom, že plánovaného výsledku dosáhnete. Důvodem, proč často svého předsevzetí nedosáhneme je, že neodhadneme své síly a nejsme schopni jej splnit. Příští rok si ve škole zlepším všechny známky? Naučím se perfektně anglicky, německy a francouzsky? Zhubnu o 20 kg? Tak takováto předsevzetí určitě reálná nejsou.

5. Termínovaný

Každý cíl či úkol musí mít svůj termín. To je naprosto zásadní věc, na kterou často zapomínáme. Do kdy mám dosáhnout vytouženého cíle? Jak dlouho mi bude trvat splnění úkolu? Kdy začnu úkol plnit a kdy zřejmě skončím?

Pokud máme před sebou jasnou představu časového horizontu, můžeme si dosažení cíle rozplánovat na jednotlivé kroky a cíl se pak stává dosažitelnějším.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak dodržet předsevzetí? Známe 5 rysů, které musí mít splnitelný záměr