Menu
StudentMag
Studium

Jak číst odborný text? Pracujte s obsahem a dělejte si poznámky

Redakce

Redakce

20. 1. 2014

Asi každý z vás umí číst. Což by se mohlo zdát jako ten správný základ pro čtení odborných textů. Ale není čtení jako čtení. Jaký je tedy rozdíl ve čtení beletrie a odborné literatury?

Při nástupu na VŠ se můžete rozloučit s klasickými učebnicemi, které jste znali ze základní a střední školy. S učebnicemi se zde moc často nesetkáte, a pokud ano, určitě to nebude dostačující a jediná potřebná příprava na zkoušku.

Co vás určitě nemine, bude spousta odborné literatury, jež vám nepochybně vyučující nadiktuje hned na začátku semestru.

Učebnice vs. odborný text

Hned na první pohled poznáte razantní rozdíl mezi odbornou literaturou a učebnicí. V odborném textu nenajdete žádné „shrnutí“ látky, zvýrazněné pojmy a u nich „k zapamatování“. Právě protože vám nikdo tímto způsobem v odborném textu práci neulehčí, je potřebné číst tuto literaturu efektivně a neztrácet čas zbytečnostmi.

4 tipy, jak si čtení odborné literatury usnadnit

V první řadě odborný text nečteme jako beletrii. Tedy od první kapitoly do té poslední a pěkně popořadě, žádné přeskakování. Takto ne. Musíte si umět vybrat, co potřebuje a poté to velice pečlivě pročíst. Ve většině případů to nemusí být ani celá kniha, ale vystačíte si pouze s určitými kapitolami.

Určitě byste měli pracovat s obsahem. Ten v knihách není jen tak ze srandy. Pomocí členění do kapitol a podkapitol získáte lepší přehled o textu. Důkladně jej tedy prostudujte a vyberte kapitolu, která se vám bude hodit.

Při čtení textu si dělejte poznámky, buď někde vedle na papír, nebo přímo do knihy. Ano, je to práce navíc, ale časem ji určitě oceníte. Ve svých poznámkách se snažte zachytit tu hlavní myšlenku, kterou hledáte a poté si ji formulujte vlastními slovy. Důležité je tímto pochopit text a najít to podstatné.

Až si projdete všechny důležité kapitoly, je dobré dát si všechny vámi podtrhané nebo napsané poznámky dohromady. A celou knihu nebo rozsáhlý článek si takto rekapitulovat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak číst odborný text? Pracujte s obsahem a dělejte si poznámky