Menu
StudentMag
Studentský život

Jak být více kreativní? Neuvěříte, jak snadné to může být

Redakce

Redakce

24. 5. 2018

Měli jste někdy skvělý nápad a v tom jste nevědomky začali přecházet sem a tam? Stejně tak jako, když jste někdy telefonovali o něčem důležitém a u toho se procházeli? A všimli jste si také, že při těchto činnostech se ve vás rodily další dobré myšlenky? Tak to nejste sami. Výzkumy totiž ukazují, že chůze může podpořit kreativitu.

Nedávno bylo zjištěno, že procházky nebo turistika působí kladně na části mozku, a to vás dělá šťastnějšími a klidnými. Další nový objev ale ukazuje, že klasická chůze může oživit kreativitu. Už Friedrich Nietzsche říkal: „Skutečně velké myšlenky se v nás probouzí při chůzi.“

Chůze podporuje kreativitu, tak neustále neseďte

Bohužel dnes většinu času jenom sedíme a nechodíme tak často, jako dříve. To vedlo výzkumníky k otázce, zdali to může mít dopad na naše tvůrčí schopnosti, a tak se rozhodli udělat test.

Vloni tak bylo zjištěno, že lidé fungovali lépe během testování bezprostředně poté, co šli na procházku. Zní to překvapivě, ale efekt účastníků byl stejný, když se procházeli venku nebo chodili na běžeckém pásu a u toho zírali do zdi. Ukázalo se, že když se procházíme sami bez ohledu na to, zda je to v příjemném prostředí, zvyšuje se naše kreativita.

Dan Schwartz, jenž je vedoucím výzkumu na Stanfordské škole, prozradil, že je celá věc velice komplikovaná. Existuje totiž mnoho fyziologických změn, které jsou spojované s chůzí. Prý není zcela jasné, proč je chůze nápomocná mnoha myslitelům, ale může to být způsobeno tím, že se mozek soustředí na tvoření úkolu.

Další názory

Podle profesorky Barbary Oakley děláme vlastně chybu v domnění, že se učíme pouze tehdy, pokud se na něco přímo zaměřujeme. Ve skutečnosti nám totiž chůze podvědomě pomáhá přemýšlet jiným způsobem.

Navíc dodala, že se jí již několikrát stalo, že pracovala někde pryč a byla v jistých okamžicích kompletně mimo. Někdy se jí to prý bez vysvětlení stává. Když je z toho zcela vynervovaná, vstane a jde se na deset minut projít. V ten moment se jí vždy zrodí v hlavě mnoho myšlenek.

Charakteristika introverta: Není to stydlivý podivín

Nedaří se vám? Projděte se

Asi se vám občas stalo, že jste potřebovali napsat článek, ale najednou jste se přistihli, jak jenom zíráte do obrazovky a čekáte, až něco vymyslíte. Cítíte se vystresovaní a nevíte, co dělat. Zkuste tedy někdy od počítače vstát a projít se po místnosti. Může vám to pomoci vymyslet skvělé nápady.

Důležité je však nezapomínat na to, že kreativní schopnosti máme všichni, ale někdy jsou uzavřené. Tvůrčí tvoření navíc neznamená jen tak něco namalovat nebo hrát na hudební nástroj. Jde především o to být schopný přijít s novými nápady, vyřešit problémy a naučit se plánovat. Tak na nic nečekejte a běžte na procházku!

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak být více kreativní? Neuvěříte, jak snadné to může být