Menu
StudentMag
Studentské finance

Jak (a proč) si zřídit studentský účet?

Komerční sdělení

Komerční sdělení

25. 10. 2021

Hodláte po maturitě pokračovat ve studiu a nedávno vás dokonce přijali na vysněnou univerzitu? Chcete-li si vychutnat všechny výhody, které vysokoškolský život nabízí, neobejdete se bez finanční rezervy na horší časy. Udržte si nad svými penězi kontrolu díky účtu pro studenty. Proč se bankovní konto vyplatí i studujícím a jaké jsou jeho výhody?

3 důvody, proč si založit studentský účet

Nástup na vysokou školu představuje výrazný životní milník: opustíte (možná natrvalo) rodné končiny, útulný dětský pokoj vyměníte za místnost na kolejích a s novými přáteli vyrazíte do vyhlášených barů nebo restaurací… Pokud si chcete studentské radovánky užívat naplno, hodí se vám každá koruna navíc.

I když si seženete brigádu, stojí před vámi náročný úkol – udržet si přehled o veškerých příjmech a vydáních, abyste měli v případě potřeby určitý obnos v zásobě. Správu financí vám usnadní účet pro studenty. Jaké jsou jeho hlavní přednosti?

1. Peněžní bonus do začátku. Vyberte si banku, která na studentech nešetří, a k novému kontu získáte i zajímavou finanční odměnu, se kterou můžete naložit dle libosti. Zejména v prvním ročníku, kdy si musíte obstarat školní pomůcky, skripta nebo další nezbytné potřeby, vám příspěvek určitě přijde vhod.

2. Všechny své transakce máte pod kontrolou. Platíte v obchodech platební kartou? Díky chytré aplikaci v mobilu nebo internetovému bankovnictví máte neustále přehled o svých výdajích i o zůstatku na účtu. Nemusíte se tedy obávat, že byste ztratili dohled nad svým rozpočtem.

3. Vedení účtu zdarma. Mnohé banky nabízejí studentům zřízení a vedení účtu bez poplatků. Není tomu tak ale vždy. Předtím než svůj souhlas se založením účtu stvrdíte písemně, pročtěte si smluvní podmínky, abyste později nebyli nepříjemně zaskočeni.

Pokud se vám výhody účtu pro studenty zamlouvají, možná vás bude zajímat, jak si ho sjednat.

Založení studentského účtu vyřídíte během chvilky

Jestliže si chcete založit vlastní bankovní konto, obvykle máte na výběr ze dvou možností. Buď můžete navštívit některou z bankovních poboček a její pracovníci s vámi vyřídí všechny nezbytné formality. 

Studentům starším 15 let stačí pouze občanský průkaz pro ověření totožnosti. Půjde-li všechno hladce, zaměstnanci banky vám účet na místě aktivují, abyste jej mohli využívat ihned po opuštění pobočky.

Nebo patříte mezi vytížené studenty, kteří nechtějí ztrácet čas jednáním v bance? Pak stačí vyplnit jednoduchý internetový formulář, kam zadáte požadované údaje, a pracovníci na pobočce připraví všechny podklady. 

Následně se tam jen zastavíte podepsat smlouvu nebo vám dokumenty přiveze kurýr na místo, které si předem určíte – třeba až ke dveřím fakultní knihovny, kde se zrovna připravujete na svůj první zápočtový test.

Založte si studentský účet na začátku studia a mějte své finance pod neustálým dohledem. Snáze tak omezíte zbytečná vydání a vytvoříte si rezervu třeba na zkouškové období, které bývá pro studenty zatěžkávacím obdobím nejen po stránce znalostní. 

Nejenže během přípravy na zkoušku nemáte čas docházet na brigádu, ale navíc se neobejdete bez velkého množství kávy nebo kvalitní čokolády.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak (a proč) si zřídit studentský účet?