Menu
StudentMag
Studentský život

Hledáte tipy na filmový večer? Sáhněte po dokumentárním filmu

Redakce

Redakce

20. 6. 2014

Máte pocit, že kvalitních filmů je poskrovnu a že už jste zhlédli snad všechny, které za to stojí? Možná jste až doteď opomíjeli kategorii dokumentárních filmů. Přečtěte si tipy na skvělé dokumenty.

Ať už se o dokumenty zajímáte, či nikoliv, jistě vaší pozornosti neušel český dokument uvedený do kin letos v březnu, s názvem Trabantem až na konec světa.

Zachycuje 21 124 kilometrů dlouhou expedici napříč Jižní Amerikou, kterou mezinárodní česko-slovensko-polský tým absolvoval se dvěma trabanty, polským fiatem a Jawou 250.

Žluté trabanty již před lety projely Afrikou

Připadá vám tato koncepce povědomá? Nejedná se totiž o první cestu na trabantech napříč africkým kontinentem. Cestovatel a filmař Dan Přibáň před několika lety projel Afriku se stejným vozem, avšak s jinou posádkou.

Dokument vás provede mnoha latinskoamerickými státy, nahlédnete do amazonského pralesa, vystoupáte na pětitisícové vrcholky And, projedete se s trabanty po solné pláni, k tomu dvakrát ztratíte cestovní pas a vykloubíte si rameno.

Ve srovnání s africkou expedicí je latinskoamerická živější, až trochu šílená, k čemuž přispívá právě její mezinárodní charakter.

Náš další tip se vztahuje k dokumentu vážnějšího rázu, který nese i prvky kriminálky. Americký dokument Zátoka (The Cove) z roku 2009 vykresluje snahu skupiny aktivistů, filmařů a potápěčů dostat se do zátoky poblíž japonského města Taiji a natočit, co zdejší rybáři provádějí s delfíny.

V zátoce umírá 20 tisíc delfínů ročně

V září je na toto ostře střežené místo každoročně nahnáno přibližně 20 tisíc delfínů, z nichž je většina surově zabita pro maso, které se načerno prodává místo masa velrybího. Několik málo jedinců sice přežije, ale stráví život v zábavních parcích.

Aby vůbec bylo možné pořídit záběry těchto delfíních jatek a podat o nich svědectví, musí celý tým hodně riskovat a dokument je tak velice napínavý. Při natáčení bylo použito velké množství speciální techniky, skrytých mikrofonů a kamer zabudovaných ve falešných kamenech.

Poselství tohoto až drsného dokumentu je zřejmé – má vyburcovat diváka k akci.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hledáte tipy na filmový večer? Sáhněte po dokumentárním filmu